Zprávy → Věda10. října  2016 v 07:37  

Prohlídka ambulance i ukázka elektrošoků. Světový den duševního zdraví slaví i v Bohnicích

Psychiatrická léčebna Bohnice zve na komentovanou prohlídku (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Psychiatrická léčebna Bohnice zve na komentovanou prohlídku (ilustrační foto)Foto: Tomáš Adamec

Jestli máte nedůvěru k elektrošokům, přijďte se na metodu podívat, zve psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích. Na oddělení 22 je lékaři v pondělí zájemcům předvedou. Komentovaná prohlídka ambulance je součástí dne otevřených dveří, kterým si v Bohnicích připomínají Světový den duševního zdraví. Podle zdravotnických statistik je to zapotřebí.

Léčebna v Bohnicích si ode dne otevřených dveří slibuje i popularizaci psychiatrie. Například právě elektrošoky nemají dobrou pověst, a to i díky filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Při léčbě některých nemocí je to ale běžná metoda. 

„Ona se udržela, protože je nesmírně efektivní, nesmírně účinná. Překračuje svou účinností medikamenty. Psychofarmaka jsou účinná v rozmezí mezi 70, 80 procenty. Elektrokonvulzivní terapie dosahuje účinnosti až 95 procent v některých případech, ale striktně indikovaná,“ vysvětlila nedávno Klára Látalová z psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. 

 

Na pondělí připadá Světový den duševního zdraví. Oslaví ho i psychiatrická nemocnice v Bohnicích, a to i ukázkou elektrošoků, zjistil Ľubomír Smatana

Vložit na svůj web

Světový den duševního zdraví tak má obor přiblížit běžným lidem.  

„Ne že by ta psychiatrie pořád neměla určitý punc něčeho nepatřičného, ale už je tam přece jenom větší propustnost pro populaci,“ zhodnotil vývoj vnímání psychiatr Radkin Honzák. 

Statistiky duševního zdraví nevypadají na první pohled příliš optimisticky. Za uplynulých dvacet let stoupl počet pacientů s neurózami více než dvojnásobně. Nemocných s depresemi a mániemi je dokonce trojnásobně víc. 

Čtěte také: Do práce bychom neměli chodit před desátou, tvrdí vědci. Vyvolává to stres a únavu

„Jestli depresí přibývá... Je také otázka, zda ty lehčí jsou lépe vychytané a lidé jsou ochotní si je víc přiznat, než byli předtím,“ upozornil Radkin Honzák. 

Světový den duševního zdraví také připomíná, že řadu lehčích psychických problémů je zbytečné řešit léky. Lepší je vyrazit do přírody, za kulturou nebo se sejít s přáteli, tedy věnovat čas osobní pohodě.  

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace