Zprávy → Věda19. října  2016 v 12:00  

Průzkumníci našli vrak německé ponorky. Před sto lety ji měla potopit mořská příšera

Německá ponorka U-155 v roce 1918 v Londýně (ilustrační foto). - Foto:  autor neznámý, Zdroj: Flickr, public domain

Německá ponorka U-155 v roce 1918 v Londýně (ilustrační foto).Foto:  autor neznámý, Zdroj: Flickr, public domain

Ponorka UB-85, kterou našli u skotského pobřeží, by mohla být legendou opředeným korábem z konce první světové války.

Pod mořem u skotského pobřeží se našel vrak německé ponorky. Podle podmořských archeologů by to mohlo být plavidlo, které před víc než sto lety údajně napadla mořská příšera. 

Ponorka se našla během podmořského průzkumu dna u jihozápadního pobřeží Skotska. Ten je součástí příprav na položení kabelu, který má přivádět elektřinu z obnovitelných zdrojů ze Skotska do Anglie. Vrak je v hloubce 104 metrů a podle sonarových snímků vypadá, že by to mohla být německá ponorka UB-85, která se potopila na konci 1. světové války v dubnu 1918. 

Čtěte také: Archeologové našli pozůstatky římského tábora. Je nejsevernější na našem území

Příběh se zrodil po první světové válce a je spojený se zajetím posádky UB-85. Ta se totiž bez jediného výstřelu vzdala britské hlídkové lodi HMS Coreopsis, která ponorku objevila, jak poškozená pluje na hladině. Kapitán německého plavidla prý tvrdil, že jeho ponorku předtím napadla mořská příšera a poškodila ji. Měla prý rohy a velké zářivé zuby a mimo jiné prý rozžvýkala přední kanón plavidla. UB-85 se potopila krátce poté, co ji posádka opustila. 

Legendě věří například lidé, kteří se zabývají hledáním lochnesské příšery. Daleko skeptičtější jsou podmořští archeologové, podle kterých podobné legendy mohly vzniknout proto, že archivy byly po válce tajné a příběh považují spíš za chabou výmluvu kapitána. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace