Šéfem Technologické agentury ČR bude zřejmě Petr Očko. Navrhla ho rada pro výzkum

26. února  2016 v 17:53  
Petr Očko, kterého zvolila vládní rada pro výzkum za nového šéfa Technologické agentury ČR. Návrh musí ještě schválit vláda - Foto:  ČTK

Petr Očko, kterého zvolila vládní rada pro výzkum za nového šéfa Technologické agentury ČR. Návrh musí ještě schválit vládaFoto:  ČTK

Novým šéfem Technologické agentury České republiky bude zřejmě Petr Očko. Dnes ho v tajné volbě zvolila vládní rada pro výzkum. Návrh musí ještě schválit vláda, která by o něm mohla jednat už začátkem března.

Devětatřicetiletý Petr Očko nyní pracuje na ministerstvu průmyslu, kde je už šestým rokem. Věnuje se podpoře inovací – připravuje národní inovační fond, který má podporovat začínající inovativní firmy. 

Během studií pracoval jako webový vývojář. Mezi lety 2001 a 2007 působil v různých funkcích na ministerstvu financí. 

Evropským fondům se věnoval také během dvouletého působení ve společnosti Telefónica O2, stejně jako během ročního angažmá ve funkci vrchního ředitele pro oblast rozpočtu a fondů EU na ministerstvu dopravy. 

Přednáší na Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě v Brně. 

O post předsedy Technologické agentury se ucházelo celkem pět lidí. Kromě Očka také bývalý fotbalový rozhodčí a vědecký pracovník Evžen Amler, Pavel Habarta z Technologického centra Akademie věd, Rudolf Kampf z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích a také současná předsedkyně agentury Rut Bízková. 

Bízková, která agenturu vede od roku 2012, patřila společně s Očkem hlavním kandidátům na šéfa agentury. 

Možná by se dala označit i za favoritku. Měla totiž 58 nominací od firem i akademických ústavů, a přízeň měla i u současného předsednictva agentury. 

Naproti tomu Očko měl nominace dvě – podle svých slov od ministerstva průmyslu a Asociace malých a středních podniků. 

Agentura rozdělí tři miliardy ročně 

Technologická agentura ČR vznikla před sedmi lety s cílem podporovat spolupráci mezi výzkumnými organizacemi podporovanými státem a podnikatelskou sférou. 

V rámci svých programů vybírá a následně financuje projekty aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Každoročně takto rozdělí tři miliardy korun. 

Třeba v letech 2011 až 2013 podporovala sdružení CESNET, které vyvíjelo technologii pro přenos videa s ultravysokým rozlišením (4K) s co nejnižším časovým zpožděním. Před dvěma lety byla tato technologie použita například při demonstrativním přenosu operace nádoru v ledvině z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. 

Agentura třeba také od roku 2013 podporuje projekt, který má za cíl zvýšit ochranu optických vláken, které tvoří důležitou páteřní infrastrukturu. 

A do třetice lze zmínit třeba podporu projektu firmy INTENS, která vyvíjí dopravní systémy, a Českého vysokého učení v Praze, který má za cíl pomocí komunikace automobilu s vnějším světem v co největší míře automatizovat jeho procesy. Partneři se chtějí v projektu dostat až k fázi autonomního řízení vozidel. 

Autor:  Alžběta Havlová  (aha),  ČRo
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace