Zprávy → Věda12. ledna  2017 v 11:38  

Slovenští vědci bez světových databází. Ministerstvo jim nezaplatilo přístup

Ilustrační foto - Foto:  Reuters

Ilustrační fotoFoto:  Reuters

Slovenští vědci nemají od nového roku přístup do několika světových odborných databází. Ze dne na den se ocitli bez zdrojů, které potřebují ke své každodenní práci. Důvod? Ministerstvo školství nezaplatilo předplatné.

Tak jako další vědci, i Peter Celec z lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě prý tušil, že se něco podobného stane. Podle vlastních slov se de facto vrátil do svých studentských let, protože tehdy taky neměl přístup v podstatě nikam. "Samozřejmě že všichni máme kolegy v zahraničí, takže se k těm informacím nějak dostaneme. Ale dlouhodobě to takto asi není v pořádku," říká. 

Databáze se v minulosti financovaly z evropských fondů. Ročně přišly na více než tři miliony eur. V roce 2015 ale vypršel poslední takový projekt a úřady nestihly připravit nový. 

„Když si něco předplatíte, tak víte, že za rok nebo dva přijde ten den, kdy bude třeba obnovit to předplatné, a když na to ty prostředky nejsou určené, tak se dá předpokládat, že bude problém,“ vysvětlil Českému rozhlasu Celec.  

Čtěte také: Objev olomouckých vědců zrychlí šlechtění obilovin. Zemědělcům ušetří čas i peníze


„Pokud vím, předplatné skončilo už před rokem. Na dobré slovo jsme tedy měli přístup, ale nic se s tím nedělalo a čekalo se, až se ten přístup vypne. A nyní jsme tak nějak všichni překvapení, že se to opravdu vyplo,“ hodnotí situaci.  

Vyřešíme to za pár dnů, slibuje ministerstvo 


Uzavřené databáze nekomplikují život pouze vědcům, ale i studentům. Ti zahraniční zdroje používají při učení a psaní dizertačních prací. 

Ministerstvo školství chce problém vyřešit co nejdřív. Slibuje, že je to otázka jen několika málo dní. „Devadesát procent mého pracovního času je čtení odborných článků, takže když teď nemám přístup k časopisům, výrazně to ovlivňuje moji činnost. […] Slovenská věda na tom určitě nekrachne, máme i větší problémy. Ale když už ta situace nastala, vyřešme to systematicky, a ne rychle to zaplácat nějakým eurofondem,“ nabádá Celec. 

Ministr školství Peter Plavčan chce předplatné zaplatit ze státního rozpočtu a do budoucna najít účinný způsob, jak vědecké prostředky financovat dál. 

Na chybu ministerstva ihned zareagovala opozice, která vyzvala premiéra Roberta Fica, aby současného ministra školství odvolal. 

Autor:  Pavlína Nečásková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace