Zprávy → Věda28. listopadu  2016 v 06:45  

Vědci otestují novou vakcínu proti HIV. Mohla by být ‚posledním hřebíčkem do rakve‘ AIDS

Nová vakcína má poskytnout větší a dlouhodobější ochranu proti víru HIV. - Foto: Filip Jandourek

Nová vakcína má poskytnout větší a dlouhodobější ochranu proti víru HIV.Foto: Filip Jandourek

Jihoafrická republika se chystá v polovině tohoto týdne spustit klinické testy nové experimentální vakcíny proti viru HIV. Studie nazvaná HVTN 702 má zahrnout 5400 sexuálně aktivních mužů a žen ve věku mezi 18 a 35 lety z 15 různých míst v JAR. Půjde o nejrozsáhlejší a nejpokročilejší klinické testy vakcíny proti HIV, jaké se kdy uskutečnily v zemi, kde se denně nakazí virem HIV přes 1000 lidí.

"Společně s našimi současnými osvědčenými prostředky prevence proti HIV, by mohla být bezpečná a účinná vakcína konečným hřebíčkem do rakve HIV," citovala agentura AP z prohlášení ředitele amerického Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) Anthonyho Fauciho. 

"Dokonce i průměrně účinná vakcína by časem zmírnit břemeno nákazy HIV v zemích a národech s vysokou mírou nákazy HIV, jako je Jihoafrická republika," řekl Fauci. Vakcína testovaná v rámci studie HVTN 702 je založena na zkouškách z roku 2009 v Thajsku, které prokázaly v 31,2 procenta účinnost v prevenci nákazy HIV po dobu 3,5 roku od očkování. 

Čtěte také: V Česku ubývá těžce závislých na drogách. Úmrtnost je ale vyšší, i kvůli novým látkám

Nová vakcína má poskytnout větší a dlouhodobější ochranu a byla upravena pro podtyp viru HIV, který převažuje v jižní Africe. "Bude-li testovaná vakcína působit v JAR, může to dramaticky pozměnit postup pandemie," řekla Glenda Grayová, členka vedení Jihoafrické zdravotnické výzkumné rady. 

Dobrovolníci pro chystanou studii, financovanou NIAID, budou namátkově rozděleni do skupiny, která bude dostávat vakcínu, a další, jíž bude dáváno placebo. Všichni účastníci dostanou pět injekcí za rok. V Jihoafrické republice je registrováno přes 6,8 milionu lidí nakažených virem HIV. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace