Zprávy → Věda16. listopadu  2016 v 17:49  

Výstavou proti rakovině prsu. Mamografický snímek může zachránit život, vzkazují organizátoři

Výstavu tvoří mamografické snímky - Foto: euc .cz

Výstavu tvoří mamografické snímkyFoto: euc .cz

Karcinom prsu patří mezi druhé nejčastější onkologické onemocnění v Česku. Že proti němu lze bojovat i „uměleckou cestou“ nyní dokazuje liberecká výstava s názvem „Vaše nejcennější foto“.

V libereckém vědeckém centru iQLANDIA začala výstava umělecky pojatých mamografických snímků. Upozorňují na potřebu prevence a zákeřnost čím dál častějšího onemocnění. Vystavených je celkem devět snímků s názvem "Vaše nejcennější foto". 

Ženy, které svým mamografickým obrazem přispěly, jsou podle jednoho z organizátorů výstavy Jana Hůlka z celé republiky. „Svolily s tím, že jejich mamografický snímek můžeme graficky a umělecky zpracovat a vystavit. Vystavujeme to proto, abychom ukázali, že takový snímek z mamografie může zachránit život a že to je ta nejcennější fotka, kterou žena může mít,“ dodal. 

Čtěte také: V úmrtí na rakovinu tlustého střeva už nejsme evropská jednička. Přesvědčte se

V Česku je ročně šest a půl tisíce nových případů onemocnění rakovinou prsu. Mamografické vyšetření v Libereckém kraji prodělalo téměř 58 procent pozvaných žen. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty je jedním z přitěžujících faktorů karcinomu prsu obezita. 

„Bohužel číslo přibývajících nádorů stoupá i kvůli tomu, že je mnoho žen obézních. A obezita je u tohoto typu nádorů prokázaným významným rizikovým faktorem. Téměř srovnatelným s dědičným vlivem,“ uvedl. 

Autor:  Eva Malá

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace