Zprávy → Věda12. listopadu  2016 v 09:44  

Zachraňují životy, zabíjejí ve válkách nebo pozorují velryby. Drony bojují i proti znečištěnému ovzduší

Drony mají všestranné využití. Tento nese potratové pilulky - Foto: Mark Godefroy

Drony mají všestranné využití. Tento nese potratové pilulkyFoto: Mark Godefroy

Útoky v Iráku, zemětřesení v Itálii, nebo pozorování velryb v Grónsku. Co mají tyto jevy společného? Technologie, které v nich hrají zásadní roli - drony, vidící svět z ptačí perspektivy. V polských Katovicích nyní sestrojili dron pro boj s dalším protivníkem - znečištěným ovzduším.

Jsou v jejich bezprostřední blízkosti a přitom je neruší. Drony, které používají kanadští výzkumníci k pozorování velryb grónských. Ze záznamů pak zjišťují, jaký život velryby žijí, jaké jsou jejich stravovací návyky a vzory jejich chování.  

K výzkumu drony využívají také v polských Katovicích, ale zjišťují úplně něco jiného. Polští konstruktéři vyvinuli něco, čemu říkají létající laboratoř a měří s ní znečištění vzduchu. 

„Dosud se měření prováděla na malém úseku, který měl pak reprezentovat celou rozsáhlou oblasti. Naneštěstí faktory jako špatné povětrnostní podmínky nebo třeba velké stavby pak výsledky zkreslovaly. S drony můžeme měřit kdekoliv a kdykoliv," pochvaluje si jeden z výzkumníků Adam Hawerla. 

Čtěte také: Policie táhne do boje proti dronům, za vývoj "antidrona" zaplatí 58 milionů

Speciální zařízení změří koncentraci prachu, oxidu uhličitého nebo oxidu uhelnatého s naprostou přesností. 

„Nejprve čidla nasají kouř do příslušných komor. Pak laserové senzory zanalyzují vzorky, mikroprocesor vypočítá výsledky a ty pak odešle na náš server," popisuje technik Marcin Fisior. 

Polští vědci věří, že se jim s novou technologií podaří lépe bojovat proti znečistění vzduchu, které mají jedno z největších v Evropě. 

Drony pomáhají i při záchranných misích. Naposledy třeba, když střední Itálii zasáhlo zemětřesení, mapovala zařízení šíři škod a také to, zda někde v troskách neuvízli další lidé. Drony se dostanou do špatně přístupných oblastí, kam často jiné technologie nemohou. 

V rukou spojenců i nepřátel 

Jejich užití ale není pouze záchranné nebo výzkumné. Drony se stávají důležitým nástrojem i při válečných misích. 

„Nejprve se kousek od našeho tanku odpálil sebevražedný atentátník v autě a pak na nás začali útočit drony," popisuje irácký voják situaci při dobývání města Mosul, které před dvěma lety obsadili ozbrojenci z Islámského státu. 

Drony nepoužívají pouze teroristé, ale třeba i Spojené státy a řada dalších. Nedávno zveřejnilo íránské námořnictvo snímky speciálního bezpilotního hydroplánu, který je vybavený raketami, může přistát na vodní hladině a sloužit třeba i k přepravě výbušnin.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace