Spory Zemana s kardinálem Vlkem ve výrocích: kšeftaření, buranské chování i spojení s čertem

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí oznámil, že se prezident Miloš Zeman nezúčastní pohřbu kardinála Miloslava Vlka. Místo toho pošle prezidentský věnec. Vlk byl častým kritikem Zemanových státnických rozhodnutí. Nesouhlasil například s jeho postupem při odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem nebo při prosazování hradního ceremoniáře Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Prezident se o kardinálovi na oplátku vyjadřoval jako o zatrpklém člověku, který stojí za úpadkem prestiže katolické církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Vlk (vpravo) byl častým kritikem prezidenta Miloše Zemana

Kardinál Vlk (vpravo) byl častým kritikem prezidenta Miloše Zemana | Foto: koláž Český rozhlas

Prezidentská volba

Při druhém kole prezidentské volby v roce 2013 se kardinál Vlk jasně postavil na stranu Karla Schwarzenberga. „Ukazuje, že mu jde především o získání vlastního prospěchu za každou cenu, i kdyby se měl spojit s čertem, čili jde mu sobecky jen a jen o sebe samého,“ uvedl podle deníku Právo Vlk na Zemanovu adresu.

Kardinálovi vadilo také to, že se Zeman ucházel o podporu u komunistů. „Jestliže je někdo schopen se ponížit a prosit o podporu reprezentanty minulého totalitního systému padesátých i pozdějších let, kteří způsobili tolik zla, ukazuje, že mu jde hlavně o dosažení vlastního cíle za jakoukoliv cenu,“ řekl Vlk.

(Ne)jmenování Martina C. Putny profesorem

Když v květnu 2013 tehdy už prezident Zeman odmítl bez uvedení důvodu jmenovat docenta Martina C. Putnu profesorem, postavil se kardinál Vlk na ochranu akademických svobod. Na svém webu napsal: „Domnívám se, že nelze spojovat svobodu rozhodování příslušných akademických grémií s osobní názorovou orientací kandidáta, i když se mi nemusí vůbec líbit a nemusím s jednáním dotyčného nikterak souhlasit.“

‘Úctu vyjádří tiše, nechce se chovat jako pokrytec.‘ Zeman na pohřeb kardinála nedorazí, pošle věnec

Číst článek

Prezidentův zásah se podle Vlka podobal „ideologickému kádrování minulého totalitního režimu jak v oblasti akademických svobod, tak v osobním životě člověka“.

Spor o domy na Hradčanech

V srpnu 2014 prezident Miloš Zeman prohlásil, že církev získá zpátky do svého vlastnictví jen Jiřský klášter a Nové proboštství, a to navíc za podmínky, že se zaváže památky opravit. Kardinál Vlk v reakci na jeho vyjádření navrhl, aby se církev kvůli vydání Mladotova domu na Pražském hradě obrátila na Ústavní soud.

„Jaká hrubost! Nechají to zpustnout a v takovémto stavu, ještě s takovou podmínkou, jsou ‚ochotni to laskavě‘ vrátit. Takovýto styl a způsob omezování práva a svobod církve nám silně připomíná neblahé minulé doby, kdy ‚strana a vláda‘ stály nad zákonem. (...) Panu prezidentovi Mladotův dům nepatří,“ napsal Vlk na svých webových stránkách. Podle něj Ústavní soud už jednou řekl, že převod budov na stát v roce 1955 byl neplatný.

„Jiřský klášter a tzv. Mockerovy domy vyžadují miliardové investice na opravy, na které stát vlastně nemá, tak si myslím, že je dobré udělat něco za něco,“ uvedl podle České televize Zeman. Mladotův dům Zeman nechtěl vydat právě kvůli tomu, že je v dobrém stavu, a tedy nepotřeboval žádné velké zásahy.

Jiřský klášter na Pražském hradě | Foto: cs.wikipedia.org

Zatrpklý Vlk, protiústavní memorandum

V dubnu 2015 se Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy pustil do kardinála slovy, že je to „zatrpklý člověk“, který podle něj stojí za „hlubokým úpadkem prestiže katolické církve“. Kardinál totiž v rozhovoru pro časopis Týden prohlásil, že Zeman úkoluje církev, když říká, na co má využít své prostředky. Takový postup označil za protiústavní a komunistický.

Katolická církev nakonec dostala budovy Jiřského kláštera, Nového probošství a navíc i kostel Všech svatých, který nebyl v původním memorandu zahrnutý. Vlk jako hlasitý kritik podoby restitucí tehdy vzkázal, že už se k věci nechce vyjadřovat.

Zeman si ale neodpustil – jak sám nazval – „ironickou poznámku“. „Převzít budovu, kterou nemohu využívat, je špatný obchod. A mám-li tuto budovu využívat, musím ji opravit. To, že je ve smlouvě uvedeno, že bude opravena z vlastních prostředků katolické církve, což samozřejmě nevylučuje sponzorské dary a podobně, je logický důsledek převzetí budov církví. Protože k čemu by jí byly budovy, které nemohou sloužit. Logiku v tomto uvažování nespatřuji a tvrdit, že jsem vydíral kardinála, je nehorázná lež,“ uvedl Zeman.

Kauza Brady

Kardinál Vlk odsoudil i „kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu“ v aféře kolem ocenění Jiřího Bradyho, strýce ministra kultury Daniela Hermana. Vlk dále vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě, kdy byla vyznamenání předána.

„Možná že další kauzy, které jistě přijdou, vybudí národ k pochopení, že podobné jednání snižuje v celém světě pověst našeho národa, kterou mnohé osobnosti v minulosti budovaly a že napříště bude nutné kvalitněji vybírat kandidáty na tento nejvyšší post v naší společnosti,“ napsal na své webové stránce kardinál.

Statečný chlap, který pro Česko udělal hodně, shodují se politici. Obdiv Vlkovi vyjádřil i papež

Číst článek

Forejt velvyslancem

Na konci roku 2016 Vlk zkritizoval také Zemanem prosazované jmenování hradního ceremoniáře Jindřicha Forejta na post velvyslance ve Vatikánu. Zeman měl v dubnu předcházejícího roku představovat Forejta papeži jako budoucího českého velvyslance, podle kardinála Vlka ale nepostupoval podle diplomatických zvyklostí.

„Na to jsou ve Vatikánu velmi citliví. Jak ukázaly některé události v případě jiných států, Vatikán takový postup odmítl, takže prezident Zeman svým buranským způsobem Forejtovi zcela zavařil,“ uvedl na svých stránkách Vlk. Nejhorší podle něj zároveň bylo, že si to prezident vůbec neuvědomoval.

 

Mohlo by vás také zajímat

Kauza Zadeh: jeden z obviněných začal mluvit, čtyři opustili vazbu Kauza Zadeh: jeden z obviněných začal mluvit, čtyři opustili vazbu

V kauze údajného ovlivňování svědků perského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha se objevil spolupracující obviněný. Policii se rozhodl pomoci brněnský advokát Ondřej Kučera, který měl svědkům nabízet peníze a tlačit na ně právě...

 
Byl to podvod, tvrdí o Čapím hnízdu Neovlivní.cz. Bludy bývalých novinářů Mafry, reaguje Babiš Byl to podvod, tvrdí o Čapím hnízdu Neovlivní.cz. Bludy bývalých novinářů Mafry, reaguje Babiš

Dotace na výstavbu Čapího hnízda na Benešovsku neměla být udělena. Žádost totiž obsahovala nepravdivé údaje, uvedl server Neovlivní.cz , podle kterého šlo o podvod. Farmu vlastní Agrofert, který patří do svěřenských fondů ministra...

 
DATA: Konec blbé nálady. Češi v pocitu životního štěstí dohnali Západ DATA: Konec blbé nálady. Češi v pocitu životního štěstí dohnali Západ

Češi mají sice menší platy a v průměru se dožívají nižšího věku než Němci, v jednom mají ale navrch:...

 
Radikální jídelníček i způsob života. Vědci zjistili, kde bijí nejzdravější srdce na světě Radikální jídelníček i způsob života. Vědci zjistili, kde bijí nejzdravější srdce na světě

Nejzdravější srdce na světě mají lidé z kmenu Tsimane žijící v bolivijských pralesech. Vyplývá to ze studie publikované v magazínu...

 
Kvůli technice lidé neznají už ani vlastní číslo. Paměť zlepší strava i pohyb, radí expertka Kvůli technice lidé neznají už ani vlastní číslo. Paměť zlepší strava i pohyb, radí expertka

„Lidé si stěžují, že jsou zaplavováni množstvím informací, zapomínají, žijí chaoticky. Svým způsobem si na ten problém odpovídají...

 
 

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme