Zprávy → Vesmír22. května  2012 v 12:45  

První soukromý let k Mezinárodní vesmírné stanici úspěšně odstartoval

První soukromý let k mezinárodní vesmírné stanice úspěšně odstartoval - Foto:  Reuters

První soukromý let k mezinárodní vesmírné stanice úspěšně odstartovalFoto:  Reuters

Ze základny na americkém Mysu Canaveral odstartovala první komerční vesmírná loď, která se má spojit s mezinárodní vesmírnou stanicí. Raketa Falcon 9 , kterou vyslala americká společnost SpaceX, vynese na oběžnou dráhu modul jménem Dragon. Dnešní vypuštění rakety je nejspíš pro soukromou kosmonautickou firmu velkou satisfakcí, termín startu byl totiž několikrát odložen, naposledy nečekaně těsně před startem.

Soukromou kosmickou loď čeká před spojením s ISS několik manévrů, které mají prokázat její schopnosti. Vlastní připojení obstará v pátek posádka orbitálního komplexu, která modul zachytí pomocí robotické paže. 

U stanice by měl modul kotvit 18 dní. Poté ho posádka naplní nákladem určeným pro návrat na Zemi a Dragon by měl na padácích přistát v Tichém oceánu. 

 

O raketě Falcon 9 mluvil na Rádiu Česko publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

Vložit na svůj web

Modul nenese na vesmírnou stanici pouze jídlo a další zásilky pro astronauty, ale nese prý také malou schránku s popelem asi tří set fanoušků výzkumu vesmíru a science fiction. Zástupci NASA údajně odmítli pro tiskové agentury tuto skutečnost komentovat. 

Americký prezident Obama a NASA vkládají do soukromých vesmírných projektů velké naděje. NASA doufá, že po odstavení jejích raketoplánů to budou právě soukromé stroje, které budou do vesmíru dopravovat materiál a časem také astronauty. O soukromé kosmonautice ale mluví mnozí s obavami. Podle kritiků mohou soukromé firmy zanedbávat přísná bezpečnostní opatření, kterými se jinak vládní kosmické agentury řídí. 

"Samozřejmě že tato obava může být oprávněná. Soukromník bude tlačen k tomu, aby náklady byly co nejnižší. Na druhé straně pokud je soukromník placena za to, že tam ten náklad dopraví, nikoli za to, že tady na Zemi vyrobí nějakou raketu, tak si myslím, že tlak na to, aby byl úspěšný, je poměrně velký,“ říká publicista a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl. 

 

O letech soukromých společností do kosmu mluvil na Radiožurnálu propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

Vložit na svůj web

Přibyl upozorňuje na fakt, že raketa Falcon 9 byla při třech startech stoprocentně úspěšná, což je ojedinělé: „To je statistika, kterou se může pochlubit málokterá kosmická raketa. Většina raket si vybírá takové ty dětské nemoci. Uvádí se, že zhruba polovina kosmických raket havaruje při svém premiérovém startu.“ 

„Neměl bych strach ze soukromníků. Jim jde nejen o prestiž, ale pochopitelně také o návratnost investic. To i sníží možné náklady na jednotlivé letenky. Zejména bude-li konkurenční prostředí,“ přidává se propagátor kosmonautiky Pavel Toufar. 

Autor:  Dalibor Zíta, Jan Piroch, Veronika Sedláčková  (ves)
Pořad: Svět o desáté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace