Zprávy → Vesmír24. března  2011 v 10:12  

Messenger začne odesílat data z Merkuru

Sonda MESSENGER u Merkuru - Foto:  NASA

Sonda MESSENGER u MerkuruFoto:  NASA

Americká sonda Messenger dnes začíná sbírat data a vzorky z Merkuru. Minulý týden Messenger zakotvil na oběžné dráze nejmenší planety sluneční soustavy a stal se tak teprve druhou sondou, která kdy Merkur navštívila.

Merkur je jedno z posledních neprobádaných míst v naší sluneční soustavě. Sonda Mariner 10 sice před třiceti lety kolem Merkuru proletěla, ale nestihla udělat víc, než několik snímků a měření, které se však týkaly pouze jedné poloviny povrchu planety. 

 

O průzkumu Merkuru mluvil na Rádiu Česko odborník na letectví a kosmonautiku Tomáš Přibyl

Vložit na svůj web

Merkur je planetou zemského typu, má tedy podobnou historii jako Země. Vědci se domnívají, že je alespoň ze dvou třetin složen ze železa. Podle odborníka na letectví a kosmonautiku Tomáše Přibyla bude Messenger hledat stopy vody a pátrat po tom, proč má Země tak hustou atmosféru a Merkur ne. 

Přes extrémní podnebí někteří vědci věří, že někde na povrchu Merkuru zmrzlá voda existuje. Na rozdíl od Země se Merkur neotáčí kolem nakloněné osy a proto nelze vyloučit, že dna některých kráterů na jižním či severním pólu mohou být v trvalém stínu a může se tam vyskytovat i led. 

Sondu chrání eliptická dráha 

Detailní snímek Merkuru ze sondy Messenger - Foto:  messenger.jhuapl.edu

Detailní snímek Merkuru ze sondy MessengerFoto:  messenger.jhuapl.edu

Merkur je planeta nejbližší Slunci. Nemá atmosféru a kvůli tomu se tem pohybují teploty v rozmezí od minus 180 do plus 430 stupňů. Podle Tomáše Přibyla je proto pro sondu mnohem větším nebezpečím z hlediska žáru spíše než Slunce sám Merkur. 

„Planeta je rozpálená a když sonda prolétá okolo, tak ji Merkur vlastně griluje.“ Sonda se podle něj brání dvěma způsoby. Tepelným obložením a vhodně zvolenou oběžnou dráhou. 

„Ta dráha je eliptická, takže se sonda přiblíží k planetě na malou vzdálenost, provede pozorování a měření a odletí o kus dál vychladnout a připravit se na další kolečko,“ vysvětlil Přibyl.
 

Autor:  Martin Křížek  (mak), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Svět o deváté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace