Zprávy → Vesmír10. srpna  2016 v 07:52  

Američtí vědci oživili teorii o mimozemské megakonstrukci. Může za to hvězda Tabby

Vesmír (ilustrační foto) - Foto: Fred Fokkelman, Fotobanka Stock.xchng

Vesmír (ilustrační foto)Foto: Fred Fokkelman, Fotobanka Stock.xchng

Američtí astronomové znovu zkoumají možnost, že nejsme ve vesmíru sami. Tentokrát kvůli neobvyklé hvězdě s přezdívkou Tabby. Vychází z ní totiž neobvykle kolísavé světlo, což by podle vědců mohlo znamenat, že hvězdu něco zakrývá. A to něco by podle některých vědců mohla být mimozemská megakonstrukce.

Hvězda je od Země vzdálená téměř patnáct set světelných let, nachází se mezi souhvězdím Labutě a Lyry. Vědci ji sledovali pomocí sondy Kepler, která pátrá po potencionálně obyvatelných planetách mimo naši sluneční soustavu. 

Jak uvedl například Benjamin Monet z Kalifornského technologického institutu pro časopis News Scientists, pokaždé, když tuto hvězdu někdo pozoruje, chová se divněji a divněji. 

Dlouholetá zkoumání prý mimo jiné odhalila, že světlo z ní vycházející opakovaně pokleslo až o dvacet procent. Což znamená, že její záření zakrývá něco mnohem většího, než je ona sama. 

Intenzita světla se navíc mění různými způsoby, celkem na třech úrovních. To prý zatím vědci nejsou schopní vysvětlit a některé to svádí k teoriím o mimozemské konstrukci. 

Nicméně astronomové ještě nevyčerpali všechny realističtější teorie, takže budou bádat dál, a na případné mimozemšťany se detailněji zaměří až v krajním případě. 

Autor:  Marie Machytková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace