Zprávy → Vesmír13. ledna  2017 v 22:23  

Část posádky vesmírné stanice ISS vystoupila do kosmu. Svět je sledoval online přes sociální sítě

Mezinárodní vesmírná stanice ISS - Foto:  NASA

Mezinárodní vesmírná stanice ISSFoto:  NASA

Dva členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice v pátek vystoupili do volného kosmu. Pokračovali tam ve výměně baterií, která začala minulý týden. Svět pak mohl sledovat jejich kroky online.

Američan Shane Kimbrough a Francouz Thomas Pesquet navazují na práci z minulého týdne, kdy posádka ISS začala přemontovávat deset let staré nikl-vodíkové baterie. Ty nahrazují novými lithium-iontovými akumulátory, které jsou velké asi jako polovina ledničky. 

Přesná práce podle ředitele brněnské hvězdárny Jiřího Duška rozhodně není jednoduchá: „Máte na rukou tlusté rukavice, kosmonauti musí mít speciální nástroje na to uzpůsobené. Hmatový cit máte velmi omezený.“ 

Nové baterie umožní efektivnější práci s energií stanice. První část těch starých koncem měsíce shoří na palubě jedné z nákladních lodí při návratu do atmosféry. Celá výměna baterií by měla trvat asi dva roky. 

Výstup, který začal v pátek po dvanácté hodině našeho času a skočil kolem sedmé večer, byl již druhý v pořadí a celou událost přitom mohly sledovat tisíce lidí přes živé přenosy, které jsou dostupné nejen na webových stránkách NASA, ale i na sociálních sítích. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace