Zprávy → Vesmír7. září  2016 v 09:16  

Modul s trojicí kosmonautů z ISS přistál v Kazachstánu, posádka se vrátila z půlroční mise

Modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem přistál v Kazachstánu - Foto:  Reuters

Modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem přistál v KazachstánuFoto:  Reuters

Návratový modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem dnes bezpečně přistál v Kazachstánu. Kosmonauti se vrátili z šestiměsíční mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Cesta z ISS na Zemi trvala přibližně 3,5 hodiny. „Přistání bylo úspěšné,“ oznámila agentura TASS a odvoláním na řídící středisko a dodala, že záchranáři mezitím pomohli posádce vystoupit z modulu. Hlášení o úspěšném přistání vyvolalo v řídícím středisku potlesk, uvedla agentura Interfax. 

Trojice kosmonautů strávila téměř půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde zůstává Rus Anatolij Ivanišin, Japonec Takuja Óniši a Američanka Kathleen Rubinsová. 

Ovčinin, Skripočka a William odstartovali z Bajkonuru 19. března a strávili ve vesmíru 172 dní. Pro Ovčinina to byl první let, pro Skripočku druhý a pro Williamse čtvrtý. Trojice dělala na ISS vědecké pokusy. Ve vesmíru procestovala 117 milionů kilometrů a Zemi obletěla 2752krát. 

Další posádka, americký astronaut Shane Kimbrough a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko, se má k ISS vydat 23. září na palubě lodi Sojuz MS-02. 

Sojuz TMA-20M byl poslední vesmírnou lodí ‘staré řady‘, která se dostala do vesmíru. V současnosti je u ISS ukotvena první loď modernizovaného typu Sojuz MS, která se od předchozí řady odlišuje především novým řídícím a telemetrickým systémem spolupracujícím s retranslačními družicemi Luč, novým systémem přiblížením a připojení a dalším vybavením. Vylepšen je také elektrický systém a solární baterie poskytují více energie, poznamenal TASS. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace