Zprávy → Vesmír14. října  2016 v 10:08  

Na oběžné dráze má vzniknout nový stát Asgardia. Jeho občanem se může stát každý

Stát Asgardia by měl vzniknout na oběžné dráze Země (ilustrační foto) - Foto:  NASA

Stát Asgardia by měl vzniknout na oběžné dráze Země (ilustrační foto)Foto:  NASA

Asgardia, to není jen ráj severských bohů nebo oblíbená součást vědecko-fantastických seriálů a komiksů. Je to také název nového státu, který by se měl už brzy objevit na oběžné dráze Země. Jeho občanem se prý může stát každý.

Nový stát Asgardia je projekt skupiny vědců a právníků, kteří se snaží přiblížit vesmíru a zjednodušit přístup k moderním technologiím potřebným k dobývání vesmíru. 

Za Asgardií stojí mimo jiné i ruský byznysmen a vědec Igor Ašurbejli, jehož firma projekt řídí. 

Cílem projektu je vytvořit nový stát, který bude kroužit na oběžné dráze nad Zemí. K občanství se prý může přihlásit každý, stačí se podívat na jejich internetové stránky, kde zjistí detaily. 

Ve chvíli, kdy bude tým Asgardie mít sto tisíc žádostí, hodlá oficiálně požádat Organizaci spojených národů o uznání jako stát. Podle Leny de Winneové, členky týmu Asgardia a bývalé zaměstnankyně European Space Agency, budou občané nového státu prozkoumáni a později obdrží pas. 

Na orbitu ale nebude žít vůbec nikdo. Vize Asgardia totiž zprvu počítá s vypuštěním satelitu, který bude reprezentovat půdu státu. Jeho obyvatelé budou žít na Zemi jako doposud. Kromě svého stálého občanství však dostanou i druhé, asgardské. 

Čtěte také: Ve vesmíru je desetkrát více galaxií. Většinu z nich zatím nevidíme

„Evidentně je složité představit si, že jste občanem něčeho, kam nemůžete nikdy ani vkročit,“ popsala Lena de Winneová pro BBC a dodala: 

„Já jsem občanem Nizozemska, ale teď žiju v Paříži. Není nic neobvyklého na tom, že jste občanem země, ve které nežijete a kterou nenavštěvujete.“ 

Podle vlastních slov chtějí tvůrci přispět k výzkumu vesmíru a zjednodušit jeho dobývání. V budoucnu by chtěli například bojovat proti zanášení oběžné dráhy odpadem nebo chránit Zemi před asteroidy. 

Ašurbejli chce zároveň vyvolat debatu o stávající verzi kosmické smlouvy, která má nezměněnou podobu už od 60. let minulého století. 

Za objekty vypuštěné do vesmíru totiž běžně nese odpovědnost stát, který to učinil. „Státy v kosmu samozřejmě hájí svoje zájmy. Není však mnoho zemí, které si to mohou dovolit,“ vysvětluje vědec problematičnost situace. 

Podle BBC se na internetu přihlásilo už 50 tisíc lidí, kteří se chtějí k novému státu připojit. 

Autor:  Matěj Štýs,  dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace