Zprávy → Vesmír31. srpna  2012 v 21:33  

Přístroje astronomů nezaznamenaly jasný meteor nad Českem. Vědci hledají svědky

Denní bolid nad Jižním Walesem v srpnu 2003 - Foto: Jon Burnett APOD

Denní bolid nad Jižním Walesem v srpnu 2003Foto: Jon Burnett APOD

Astronomové žádají svědky, kteří viděli ve středu v podvečer jasný meteor na obloze, aby jim poskytli své záběry i ústní svědectví. Jev, obecně známý jako padající hvězda, ovšem v tomto případě s jakýmsi chvostem připomínajícím kometu, mohli lidé vidět několik sekund nad severní částí České republiky.

Směrem od Prahy byla světelná úsečka po obloze, takzvaný denní bolid, pozorována severním až severovýchodním směrem. 

„Ve středu 29. srpna, přibližně v 18 hodin a 9 sekund proletěl po obloze velmi jasný meteor – někdy se tomu říká lidově padající hvězda. Protože kamery Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově pracují až po setmění, sháníme pozorovací data. Vyzýváme a prosíme veřejnost, náhodné svědky toho úkazu, kdo měl po ruce kameru nebo fotoaparát. Uvítáme i vizuální pozorování,“ sdělil mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd České republiky Pavel Suchan. 

 

Astronom Pavel Spurný vyzýval ve Stalo se dnes ke sdělení informací o bolidu

Vložit na svůj web

Astronomové si jsou jistí, že k průletu meziplanetárního tělesa atmosférou došlo. 

„Máme informace od náhodných svědků a jejich vyprávění bylo velmi věrohodné. Dalším, řekl bych už přímým důkazem toho, že k něčemu došlo, je, že se podařilo nalézt záznamy o průletu tohoto tělesa na některých seismických stanicích středoevropské sítě. Takže my víme, že doopravdy došlo k poměrně velkému jevu, nicméně lokalizovat ho jenom ze seismických záznamů je velmi obtížně,“ podotýká přední český odborník na bolidy Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR. 

Vědci zatím bezúspěšně kontaktovali několik správců bezpečnostních kamer. Apelují proto na ty, kteří mají podobný zobrazovací systém nebo přístup k záznamům bezpečnostních kamer, aby je zpětně prohlédli. 

Záznam jevu by pomohl určit, zda došlo k pádu meteoritů nebo zda meteor shořel v atmosféře. Podle astronomů je denní bolid vzácný, k vidění bývá jednou za několik let. 

Lidé, kteří úkaz viděli, ho mohou nahlásit pomocí formuláře nebo na kontaktních adresách uveřejněných na webových stránkách Astronomického ústavu Akademie věd ČR. 

Související weby

www.asu.cas.cz

Autor:  Zuzana Hálová, Lucie Maňourová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace