Zprávy → Vesmír1. prosince  2016 v 17:50  

Progress k ISS nedorazí. Krátce po startu se zřítil, potvrdila ruská vesmírná agentura

Ruská kosmická loď Sojuz (nalevo) a loď Progress (napravo) umístěné na Mezinárodní vesmírné stanici - Foto:  NASA

Ruská kosmická loď Sojuz (nalevo) a loď Progress (napravo) umístěné na Mezinárodní vesmírné staniciFoto:  NASA

Ruskou nákladní loď Progress ve čtvrtek postihla porucha a krátce po startu se zřítila na Zemi. Potvrdila to ruská vesmírná agentura. Progress měl na ISS dovézt 2,5 tuny nákladu, zřejmě ale skončil v troskách nedaleko rusko-mongolské hranice.

Jen několik minut po startu Progressu zaznamenalo ruské řídící středisko výpadek telemetrického spojení. Poruchu při přenosu dat potvrdil i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). 

K závadě došlo podle Roskosmosu po spuštění motoru třetího stupně nosné rakety Sojuz-U. Progress se dostal na chybnou oběžnou dráhu a zřítil se. 

Svědci pozorovali velkou explozi objektu letícího ve výšce 190 kilometrů nad republikou Tyva. Podle předběžných informací došlo k technické závadě na třetím stupni rakety Sojuz, který explodoval. 

Nákladní loď Progress MS-04 měla šestičlenné posádce ISS dovézt mimo jiné zásoby paliva a vody, vědecké přístroje a kontejnery s potravinami a léky. Spojit s ISS se měla v sobotu večer. Havárie ale chod orbitální stanice ani její posádku neohrozí, uvedla agentura Roskosmos. 

Nosná raketa Sojuz-U je na konci doby svého využití, derniéru Roskosmos chystá na únor příštího roku. Stroj pak nahradí nová modernizovaná verze Sojuz 2.1a. 

Výběr nehod kosmických lodí a nosných raket v posledních deseti letech

6. září 2007 – Ruská nosná raketa Proton-M, která měla na oběžnou dráhu vypustit japonskou telekomunikační družici, po několika minutách letu spadla do kazašské stepi, když jí selhal motor.
5. dubna 2009 – Severní Koreji se zřejmě nepodařilo vynést do vesmíru telekomunikační družici. Podle USA a Jižní Koreje spadly všechny stupně nosné rakety do moře a žádný objekt nezůstal na oběžné dráze.
25. prosince 2010 – Indická raketa s komunikační družicí krátce po startu ze základny Šríharikóta explodovala. Již v dubnu 2010 se jiná indická nosná raketa po startu zřítila do Bengálského zálivu.
24. srpna 2011 – Ruská nákladní loď Progress s nákladem pro ISS se po startu z kosmodromu Bajkonur nedostala na správnou oběžnou dráhu a zřítila se. Na konci první fáze letu se měl Progress oddělit od nosné rakety Sojuz. To se ale kvůli nedostatečnému výkonu nosné rakety nestalo.
1. února 2013 – Rusko-ukrajinská nosná raketa Zenit-3SL s americkou telekomunikační družicí se krátce po startu z plovoucí startovací plošiny Odyssey zřítila do Tichého oceánu.
2. července 2013 – Ruská nosná raketa Proton-M se zřítila krátce po startu z kosmodromu Bajkonur. Na oběžnou dráhu měla vynést tři modernizované družice Glonass-M ruského navigačního systému Glonass. Pád prý zavinily špatně namontované součástky.
28. října 2014 – Soukromá americká raketa Antares bez posádky explodovala při startu do vesmíru. Raketa měla vynést nákladní loď Cygnus, která měla na palubě náklad pro ISS.
31. října 2014 – Soukromá vesmírná loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic při testovacím letu explodovala po zážehu motorů a spadla v Mohavské poušti; kopilot stroje zahynul a hlavní pilot, který se katapultoval, byl zraněn.
29. dubna 2015 – Rusko oznámilo, že jeho odborníci ztratili možnost řízeného zániku kosmické lodi Progress, které se po startu nerozevřely vysílací antény, což zablokovalo komunikaci s pozemním řídícím střediskem. Kvůli poruše nosné rakety Sojuz se navíc loď ocitla na nesprávné oběžné dráze. Loď Progress se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla.
28. června 2015 – Start lodě Dragon společnosti SpaceX z amerického Mysu Canaveral k Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se nezdařil, nosná raketa dvě minuty po vypuštění explodovala. Příčinou byla patrně prasklá ocelová vzpěra.
17. ledna 2016 – Návrat prvního stupně nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX se nezdařil. Raketě se sice podařilo přistát na plovoucí plošině v Pacifiku, přistání ale bylo tak tvrdé, že se stupeň rakety převrátil a explodoval.
1. září 2016 – Na Mysu Canaveral explodovala při testu raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Příčinou byla patrně závada tankovacího systému.
1. prosince 2016 – Ruskou nákladní loď Progress krátce po startu postihla porucha a pravděpodobně se nedlouho po startu zřítila na Zemi. Progress měl na ISS dovézt 2,5 tuny nákladu po dvou dnech letu kolem Země, trosky havarované lodi dopadly zřejmě v Tuvské republice nedaleko ruských hranic s Mongolskem. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace