Zprávy → Vesmír12. září  2016 v 20:23  

V Bratislavě vystavují předměty z vesmírných výprav, je mezi nimi i první slovenská družice

Návštěvníci mohou na výstavě vidět i část rakety Saturn 5 (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Návštěvníci mohou na výstavě vidět i část rakety Saturn 5 (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Více než dvě stě exponátů z vesmírných misí Sovětského svazu i Spojených států je pod jednou střechou a lidé si je mohou přijít prohlédnout. Některé z nich dokonce vůbec poprvé. Na bratislavské výstavě Cosmos Discovery je k vidění například skutečná paluba vesmírné stanice nebo část rakety Saturn 5, která pomohla vynést na Měsíc misi Apollo.

Jedním z nejvzácnějších exponátů výstavy je část komory z obřího motoru rakety Saturn 5. Připomíná tak časy prvních letů na Měsíc. Motor po vyhoření přibližně ve výšce 110 kilometrů dopadl na hladinu Atlantiku, kde se roztříštil. Poté na dlouhou dobu skončil na oceánském dně. 

"V roce 2013 se jeden známý americký podnikatel rozhodl, že se pokusí motor vylovit. Během toho nalezl i motory z Apolla 11, letu prvních lidí na měsíc,“ říká kurátor výstavy Pavel Toufar. 

 

Na výstavě bude k vidění více než dvě stě exponátů. Vesmírnou expozici popisuje Linda Nagyová.

Vložit na svůj web

Na otevření výstavy přišel i vojenský pilot, plukovník Michal Fulier. Na svůj let do vesmíru se připravoval s prvním slovenským kosmonautem Ivanem Bellou. Společně absolvovali náročný výcvik a následně působili na orbitální stanici Mir v kosmické lodi Sojuz. Na tuto misi se intenzivně připravovali téměř rok. 

„Někdo se tam dostane, když absolvuje tři roky tréninku. Někdo i za čtyři, pět, sedm nebo i deset let,“ vysvětluje Fulier. 

Součástí je i první slovenská družice 

Na výstavě je také k vidění například kosmický inkubátor na křepelčí vajíčka. Právě v něm se ve vesmíru vylíhly křepelky. „Poprvé se ptáci dokonce vrátili živí na Zemi,“ říká Jakub Kapuš ze Slovenské organizace pro vesmírné aktivity. 

Součástí expozice je i vývojový prototyp první slovenské družice, která by měla být v nejbližších měsících vyslána do kosmu. Na její palubě se budou provádět různé experimenty, mezi nimi například pozorování vysoké atmosféry Země. 

Cena odstartování družice se v současnosti pohybuje okolo sta tisíce eur. Bratislavská výstava bude přístupná veřejnosti až do 7. ledna 2016. 

Autor:  Linda Nagyová, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace