Zprávy → Vesmír14. října  2016 v 06:36  

Ve vesmíru je desetkrát více galaxií. Většinu z nich zatím nevidíme

Ve vesmíru je podle vědců více než bilion galaxií - Foto: Fotobanka Pixabay

Ve vesmíru je podle vědců více než bilion galaxiíFoto: Fotobanka Pixabay

Podle britských astronomů překračuje počet existujících galaxií hranici jednoho bilionu. K odhadu je přivedly snímky z Hubbleova teleskopu.

Zhruba 100 miliard. Na tolik doposud vědci odhadovali počet galaxií v pozorovatelném vesmíru. V skutečnosti je jich ale nejméně desetkrát více, tedy přes jeden bilion. Tvrdí to britští astronomové, kteří podle agentury DPA nově zkoumali záběry Hubbleova vesmírného teleskopu. Velkou část galaxií není prý nicméně možné současnými přístroji vidět. 

"Kdo ví, jaké zajímavé věci najdeme, až objevíme tyto galaxie budoucími generacemi teleskopů?" řekl agentuře AP vedoucí týmu astrofyzik Christopher Conselice z univerzity v Nottinghamu. K překvapivému závěru došli astronomové na základě nové analýzy záběrů Hubbleova vesmírného teleskopu a dalších pozorování. Své poznatky podrobně představí v jednom z příštích vydání odborného časopisu The Astrophysical Journal. 

Na Jupiterově měsíci Europa je možná voda. Hubbleův teleskop zachytil stopy vodních gejzírů 

Hubbleův vesmírný teleskop vyrobily americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská vesmírná agentura (ESA). Dalekohled pracuje podle plánu od ledna 1994 a fungovat bude zřejmě ještě dalších několik let. Obíhá ve výšce asi 600 kilometrů nad povrchem Země, což je o 170 kilometrů výše než orbit Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). 

Snímky z teleskopu poskytly mimo jiné důkazy o existenci tzv. temné hmoty a energie či supermasivních černých děr, pomohly zpřesnit stáří vesmíru na 13,5 miliardy let a objevily nejstarší galaxie zrozené necelou miliardu let po vzniku vesmíru. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace