Zprávy → Výtvarno31. května  2012 v 09:06  

Fotbalista Josef Masopust se dočkal ojedinělé pocty. Postavili mu v Praze sochu

Josef Masopust, bývalý fotbalový reprezentant - Foto: Alžběta Švarcová

Josef Masopust, bývalý fotbalový reprezentantFoto: Alžběta Švarcová

Legendární člen Dukly Praha, fotbalista Josef Masopust, se dočkal ojedinělé pocty. V rekonstruovaném pražském parku Juliska, který se dnes otevírá, mu postavili sochu.

Před 50 lety hráli českoslovenští fotbalisté na mistrovství světa v Chile. A z jihoamerické země nakonec přivezli stříbro. Medaile má s Josefem Masopustem hodně společného, protože ve finále byl on jediným autorem branky v síti brazilského soupeře. Šlo o vedoucí gól a českoslovenští fotbalisté tak nějaký čas živili naději na zlato. Brazilcům ale nakonec podlehli 1:3. 

Nápad uctít sochou fotbalistu Josefa Masopusta zrál podle všeho dlouhou dobu. Autory a realizátory projektu jsou Petr Voženílek, někdejší ředitel Dukly Praha, a lidé z Klubu přátel Josefa Masopusta. A nakolik je socha podobná originálu? Zástupce klubu Jiří Hora potvrdil, že o zcela věrnou kopii rozhodně nejde. Jedná se o umělecký pohled na Josefa Masopusta - fotbalistu. 

 

O sochu Josefa Masopusta se zajímal redaktor Nikola Bojčev

Vložit na svůj web

„Oslovili jsme akademického sochaře Josefa Nálepu, který se pustil do díla. A pro prezentaci při osmdesátinách Josefa Masopusta připravil maketu, která se následně dočkala svého bronzového odlitku. Ten stál zhruba rok v depozitáři, aby se dočkal tohoto odhalení v době, kdy si připomínáme 50. výročí Chile 1962, ale také 50 let od udělení zlatého míče Josefu Masopustovi,ů upřesnil Voženílek. 

Masopust je ze sochy nesvůj 

Kromě odhalení sochy se dnes představí veřejnosti taky chodník slávy Dukly Praha. Kromě Josefa Masopusta se pocty dočká dalších deset legend Dukly. 

Není tak časté, aby se žijící osobnost dočkala své sochy. A podle Jiřího Hory z Klubu přátel Josefa Masopusta je to pro legendárního fotbalistu tak trochu citlivé téma. 

„Vnímá to velmi rozpačitě. V tom smyslu, že je z toho nesvůj, není si jistý, jestli je všechno patřičné, jestli je dostatečně zasloužilý. Můj dojem je, že to vnímá trochu se sebezapřením. Má trošku dojem, aby mu to neudělalo medvědí službu v tom, že by se třeba dočkal nějaké zášti. Nebo zneuctění sochy či svého jména,“ dodal Hora. 

Jiří Hora ale jedním dechem dodává, že z reakcí Josefa Masopusta se dá také vyčíst, že ho zmíněná pocta hřeje u srdce. 

Autor:  Nikola Bojčev  (nib),  ak
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace