Zprávy → Výtvarno30. září  2016 v 18:45  

Co má společného Tokio s Karlínem? To odhalí letošní Den architektury

Originální budka na měření rychlosti v Karlíně - Foto: Ondřej Bambas

Originální budka na měření rychlosti v KarlíněFoto: Ondřej Bambas

Na architekturu můžete díky komentovaným procházkám s odborníky nahlížet i jinak. Při dalším ročníku Dne architektury se o tomto víkendu představí objekty a prostory ve více jak 50 městech a obcích celé republiky. V pražském Karlíně mohou účastníci objevit například zvláštní malé budovy i komické budky - takzvanou pet achitecture, tedy objekty vtěsnané do existující zástavby.

Kurátorka Viper Gallery Barbora Špičáková se inspirovala u architektů japonského ateliéru Bow-Wow, který hledá po Tokiu atypické domky a přístěnky i osamocené budky mezi budovami už 20 let. 

I když má Karlín jiné dispozice než japonská metropole, předpoklady pro takzvanou pet architecture má. „Má železnici, která prochází celým Karlínem, řeku, jež je hranicí Karlína, a poměrně hlavní silnice, které v Karlíně taky jsou,“ vysvětluje Barbora Špičáková. 

Pet architecture se vyznačuje svým malým rozměrem. Stavitelé k ní často používají i levnější materiály, jako v případě objektu Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). 

Zastřešené schodiště na pražském Karlíně - Foto: Ondřej Bambas

Zastřešené schodiště na pražském KarlíněFoto: Ondřej Bambas

„Je to schodiště v ulici Pernerova, které propojuje ulici s terasou, která je nahoře u kolejiště a na níž stojí jedna z budov patřící SŽDC. Zaměstnanci chodí po tomto přistavěném schodišti, které ve městě vytváří jakýsi zvláštní objekt,“ popisuje Barbora Špičáková. 

Stejně kreativní jsou autoři objektů pet architecture v rámci účelnosti. Ze záchodku tak vzniká stánek s občerstvením, z vozíku se zase může stát budka pro měření rychlosti. 

Program Dne architektury naleznete zde

Autor:  Ondřej Bambas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace