Zprávy → Výtvarno7. října  2016 v 06:28  

Nejlepší britskou stavbou roku je Newport Street Gallery. Odvážné a sebevědomé, řekla porota

Nejlepší britskou stavbou roku je londýnská Newport Street Gallery - Foto:  Helene Binet & Prudence Cuming Associates Ltd

Nejlepší britskou stavbou roku je londýnská Newport Street GalleryFoto:  Helene Binet & Prudence Cuming Associates Ltd

Prestižní Stirlingovu cenu za architekturu získala umělecká galerie Newport Street Gallery v Londýně. Informoval o tom britský královský institut architektury, který ocenění uděluje od poloviny 90. let. Ucházet se o něj může libovolná budova z celé Evropské unie.

Oceněnou budovu vytvořil známý architektonický kabinet Caruso St John, který se specializuje na galerijní prostory. V minulosti se už dvakrát dostal mezi finalisty soutěže Královského institutu britských architektů, konkrétně v roce 2006 a 2012. 

Galerie se nachází ve čtvrti Vauxhall na jihu Londýna. Vznikla spojením tří památkově chráněných průmyslových budov z viktoriánské éry, se dvěma nově postavenými objekty. Soukromou sbírku má v budově britský výtvarný umělec Damien Hirst. 

Čtěte také: Tančící dům je v Praze už 20 let, stále vyvolává rozporuplné reakce

„Přístup architektů Caruso St John k rekonstrukci je citlivý a ukazuje jasné řešení, které vyjadřuje poetické spojení starého a nového," zdůvodnil volbu královský institut architektů.  

Porota projekt také označila za odvážný a sebevědomý příspěvek k tomu nejlepšímu z britské architektury. Podle odborníků pak budova v londýnské čtvrti jakoby neutralizovala často kontroverzní Hirstova díla. 

Nejlepší britskou stavbou roku je londýnská Newport Street Gallery - Foto:  Helene Binet & Prudence Cuming Associates Ltd

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace