Zprávy → Výtvarno7. září  2016 v 06:00  

Rousseau i Picasso, Národní galerie připravuje unikátní výstavu obrazů

Obraz Henriho Rousseaua - Foto: Národní galerie

Obraz Henriho RousseauaFoto: Národní galerie

Poprvé budou v Česku k vidění obrazy francouzského malíře Henriho Rousseaua. Vystaveny budou v paláci Kinských na Staroměstském náměstí od 15. září 2016 do 15. ledna 2017.

Výstavu Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj budou doprovázet díla Pabla Picassa, Fridy Kahlo nebo Josefa Čapka. 

Rousseau se proslavil jako malíř výjevů z džungle. Přitom nikdo neopustil rodnou Francii. Kolem jeho postavy panuje řada mýtů. Ty se týkají jeho zaměstnání i malířských aktivit. 

Říkalo se mu nedělní malíř nebo samouk. Ve skutečnosti však dostával rady od akademických malířů a malovat se učil kopírováním cizích děl v pařížských galeriích. 

Profesionálně se začal věnovat malování v roce 1893, kdy přestal pracovat jako výběrčí daní. Přesto se mu stále říká Celník. 

„Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo, ale postupně jej začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso či Frida Kahlo. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Vasilijem Kandinským,“ řekla kurátorka výstavy Národní galerie v Praze Kristýna Brožová. 

Rousseau ovlivnil i řadu českých malířů. Nejvíce avantgardní malíře, na příklad Josefa Čapka. „V druhé polovině 20. století vznikla v duchu slavného autoportrétu představa stylizovaného, trochu podivínského umělce s baretem, který neumí příliš malovat. Rousseau se stal archetypem pro českou populární kulturu. Příkladem budiž postava z filmu Jak básníkům chutná život, kde Rudolf Hrušínský sehrál sice sympatickou, ale svéráznou postavu malíře malujícího celý rok tentýž motiv zámku,“ dodává Brožová. 

Výstava vznikla díky spolupráci Národní galerie s pařížským Musée d´Orsay, ze kterého byly obrazy do Prahy přivezeny. 

Autor:  Petr Jadrný

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace