Zprávy → Výtvarno16. září  2012 v 11:07  

Slovanská epopej možná poputuje na výstavu do Japonska

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy - Foto: Filip Jandourek

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse MuchyFoto: Filip Jandourek

Japonci mají zájem o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Objevit by se mohla na velké čtyřměsíční výstavě v Národním uměleckém centru v Tokiu v roce 2017. Pražští zastupitelé pro kulturu návrh podpořili, o návrhu budou ještě jednat radní.

Výstava by byla unikátním příležitostí Prahy, jak se v zahraniční zviditelnit. Japonská strana navíc nabídla, že uhradí veškeré náklady na převoz, pojištění i případné restaurátorské práce. 

Podle radního pro kulturu Václava Novotného z TOP 09 by se zapůjčením mohla vyřešit i situace, pokud by Praha do roku 2017 neměla pro epopej definitivní umístění. 

Na prozatímní umístění obrazů ve Veletržním paláci má Galerie hlavního města pouze krátkodobou smlouvu, do budoucnosti se uvažuje o jízdárně na Pohořelci nebo výstavbě samostatného pavilonu. 

Slovanská epopej byla označena za kulturní památku a její dočasný vývoz by muselo povolit ministerstvo kultury. 

Malíř Alfons Mucha je v Japonsku velmi oblíbený a výstavy v japonských galeriích obsazují první místa v mezinárodním žebříčku návštěvnosti výstav výtvarného umění. 

Autor:  Anna Königsmarková,  Ivana Moravcová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace