Zprávy → Výtvarno8. března  2017 v 14:54  

Špatná hygiena, bláto, nepořádek. Komiks s humorem ukazuje život v uprchlickém táboře Džungle

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle poblíž města Calais - Foto:  Reuters

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle poblíž města CalaisFoto:  Reuters

Podmínky v uprchlickém táboře u francouzského města Calais nebyly dobré. Migranti žili v blátě, špíně a ve špatných hygienických podmínkách. Jejich příběhy stejně jako úsilí dobrovolníků se snaží vykreslit nový komiks. Kniha s názvem Les Nouvelles de la Jungle - tedy Novinky z Džungle - je jedním z posledních dílu ze sbírky Sociorama, která spojuje komiks se sociologií.

Série kreslených obrázků popisuje například překvapení dvou hlavních postav nad vybaveností tábora, ve kterém si migranti postavili vše od restaurací, mešit, až po kadeřnický salon a divadlo. 

 

Francouzský komiks s humorem ukazuje život v uprchlickém táboře Džungle. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy.

Vložit na svůj web

„Na jednu stranu jsme vnímali tu děsivou stránku - bláto, déšť a zimu, protože jsme tam přijeli v únoru. Ve stejný moment jsme ale byli šokovaní ruchem a tamním životem - bylo tam opravdu mnoho migrantů, ale také hodně dobrovolníků z celého světa,“ uvedla pro francouzská socioložka a jedna z autorek komiksu Yasmine Bouaggaová. 

Do uprchlického tábora přijela poprvé v únoru minulého roku, v době kdy úřady vystěhovávaly jižní část tzv. džungle. Nakonec tam s přestávkami zůstala devět měsíců. 

„Komiks nám umožnil přiblížit jednotlivé migranty. Novináři nebo akademici o nich mluvili buď s ohledem na bezpečnost, nebo vyzdvihovali jen negativa. Díky humoru se lépe ztotožníte s jednotlivými příběhy a vytvoříte si s nimi pouto,“ popsala Bouaggaová. 

Čtěte také: U nádraží v Bělehradu roste nová 'džungle.' Tisícovka migrantů tu přežívá ve starých skladištích

Komiks zobrazuje například zdlouhavé papírování, špatné hygienické podmínky nebo práci dobrovolníků, všechny tyto situace se pak snaží vykreslit s humorem. „Někdy lidé migrantům věnovali úplně absurdní a nesmyslné oblečení - jako například svatební šaty. Jeden z dobrovolníků si je jednou oblékl, aby se všichni zasmáli," popsala Bouaggaová. 

Jiné komiksové scény ale kombinují humor s tragičností, jak doplňuje kreslířka Lisa Mandelová: „Jednou jsem se ocitla sama ve skupince Íránců, kteří si provázkem a jehlou zašili pusy. Drželi protestní hladovku. Po mně chtěli, abych je nakreslila. Byla to pro mě opravdu zvláštní situace,“ řekla spoluautorka knihy Mandelová. 

I když francouzské úřady vystěhovaly tábor v říjnu loňského roku, někteří migranti se na místo pořád vracejí. Několik nevládních organizací se proto obrátilo na vládu. Současný ministr vnitra Bruno Le Roux koncem ledna odmítl vybudovat další ubytovací zařízení. 

Autor:  Martin Balucha

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace