Zprávy → Výtvarno27. ledna  2016 v 16:27  

Tizianův obraz z Kroměříže poletí do New Yorku, výměnou za El Greca

Metropolitní muzeum umění v New Yorku si na půl roku vypůjčí slavný Tizianův obraz Apollon a Marsyas (ilustrační foto) - Foto: Javier Carbaja,  Creative Commons ShareAlike 2.5 Generic

Metropolitní muzeum umění v New Yorku si na půl roku vypůjčí slavný Tizianův obraz Apollon a Marsyas (ilustrační foto)Foto: Javier Carbaja, Creative Commons ShareAlike 2.5 Generic

Česko bude půl roku bez svého nejdražšího obrazu. Tizianův obraz Apollon a Marsyas půjčí olomoucké arcibiskupství do Metropolitního muzea umění v New Yorku. Výměnou do olomouckého Arcidiecézního muzea na čas přibude jeden z obrazů slavného malíře a sochaře řeckého původu El Greca.

Tizianův Apollon a Marsyas odletí do New Yorku v únoru a bude tam zhruba půl roku. Návštěvníci Muzea umění Olomouc budou mít ale podle ředitele Michala Soukupa plnohodnotnou náhradu v podobě jednoho z obrazů El Greca.  

Do Olomouce by měl dorazit v druhé půlce května. Součástí nové expozice muzea má být do září. 

 

Tizianův Apollon a Marsyas bude půl roku v New Yorku, Olomouc získá výměnou El Greca, informuje Blanka Mazalová

Vložit na svůj web

„Vytvoříme jakousi niku a do té vsadíme zapůjčený obraz. Má 144 centimetrů na výšku a 101 centimetrů na šířku – bez rámu,“ popisuje Miroslav Kindl, vedoucí Arcidiecézního muzea. 

El Greco se do Olomouce dostane výměnou za Tizianův obraz. „Obraz, který přivezeme z Metropolitního muzea, ještě nikdy nebyl ve střední Evropě představen,“ dodává Kindl. 

Podobná výměna uměleckých děl, jaká se v těchto dnech odehrává mezi Metropolitním muzeem umění v New Yorku a Muzeem umění v Olomouci, které má pod správou i Arcidiecézní muzeum, se odehrává jen zřídka.  

Tizian: Apollon a Marsyas - Foto:  Galerie zámku Kroměříž

Na výběr podle zástupce ředitele Muzea umění Ondřeje Zatloukala dostali Olomoučtí v New Yorku z několika děl. 

„Při jednání s Metropolitním muzeem nám bylo nabídnuto vícero autorů. Po určité době jsme se soustředili na El Greca, a dokonce jsme si vybírali z jeho nabídnutých obrazů. Dobrali jsme se k tomu jednomu. Řešme zápůjční smlouvu, a tak zatím nemůžeme zveřejnit, o jaké konkrétní dílo se jedná," říká Zatloukal. 

Zatím se ví pouze to, že se jedná o pozdější dílo El Greca, doplňuje ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup. 

„Získat El Greca z Metropolitního muzea v New Yorku nebyla jednoduchá záležitost. Ale jednodušší byla v tom, že si Metropolitní muzeum vyžádalo pro svou velkou výstavu Tizianovo dílo z Kroměříže. Pokusili jsme se recipročně získat náhradu, a protože New York velmi usiluje o Tiziana, muzeum nám nabídlo čtyři pět obrazů, z nichž jsme si vybrali právě El Greca.“ 

Který El Greco bude nakonec v obrazárně Arcidiecézního muzea v Olomouci k vidění, bude jasné až po uzavření všech smluv zhruba za měsíc. 

Arcidiecézní Muzeum v Olomouci - Foto: Blanka Mazalová

Autor:  Blanka Mazalová  (bam),  mkp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace