Zprávy → Výtvarno31. ledna  2014 v 09:28  

Výstava ukazuje, jak olympiáda v Soči mění tvář města i osudy obyčejných Rusů

Rob Hornstra v Soči a okolí fotil několik let - Foto: Ondřej Houska

Rob Hornstra v Soči a okolí fotil několik letFoto: Ondřej Houska

Ne pro všechny je olympiáda jen o sportu. Najdou se i lidé, kteří upozorňují, že s olympijskými hrami v ruském Soči není vše v pořádku. Například nizozemský fotograf Rob Hornstra, který ve městě a jeho okolí pět let fotil. Zachytil, jak přípravy na olympiádu změnily životy běžných Rusů.

Rob Hornstra právě ukazuje velkou fotografii, na které je rozpadlá chatrč splácaná dohromady z hadrů a plechu. Vypadá jako obydlí odněkud ze slumu na okraji afrického velkoměsta. Stojí vedle ní starší a viditelně unavený muž – olympiáda mu zničila život. 

Přijel do Soči pomáhat stavět sportoviště, chtěl si tak vydělat nějaké peníze. Jenže úřady mu několik měsíců nezaplatily ani rubl, a on tak nakonec neměl ani na zpáteční lístek domů. Musel si proto postavit toto provizorní přístřeší jen kousek od nového stadionu. 

 

Výstavu fotografií ze Soči navštívil zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Vložit na svůj web

I další snímky na Hornstrově výstavě v galerii v belgických Antverpách ukazují olympiádu tak, jak o ní ruská média rozhodně nepíší. Na několika fotografiích je starý muž, důchodce, který v Soči prožil celý svůj život. Teď se ale nedokáže vyrovnat s tím, jak se jeho domov změnil k nepoznání. 

„Místní lidé jsou přesvědčeni, že je pro ně olympiáda hotovým neštěstím,“ říká Hornstra. „Soči bývalo malým letoviskem a lidé měli stabilní příjmy z turistického ruchu. Teď se ale bojí, že přijdou na mizinu,“ vysvětluje. 

Na Hornstrových fotkách jsou zachyceny obrovské komplexy, které v Soči a jeho okolí kvůli olympiádě vyrostly. Vypadají jako zvláštní mix mezi stalinistickou architekturou a alpským hotelovým resortem. Během olympiády poslouží jako olympijská vesnice, hotely, mediální centra a další zázemí. 

Co se s nimi ale stane, až sportovci a diváci odjedou? Podle místních zbudou jen pomníky velikášství, pověstné katedrály v poušti. Odhadují, že jejich údržba bude velmi drahá a nájem jakbysmet, a za tu cenu do nich zkrátka nikdo jezdit nebude. Olympiáda tak podle obyčejných Rusů zničí nejen starou tvář Soči, ale i budoucnost jeho obyvatel. 

Rob Hornstra u své fotografie nově postaveného olympijského střediska v Soči - Foto: Ondřej Houska

Autor:  Ondřej Houska  (oho)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace