Zprávy → Výtvarno16. března  2012 v 10:08  

Výstava Zrození filmové Afriky představuje sto let staré fotografie manželů Johnsonových

Z výstavy Zrození filmové Afriky - Foto: © Safari Museum

Z výstavy Zrození filmové AfrikyFoto: © Safari Museum

V Americkém centru v Praze se otevírá výstava s názvem Zrození filmové Afriky. Představuje téměř sto let staré fotografie manželů Johnsonových, amerických průkopníků takzvaného fotografického safari.

Manželé Johnsonovi jako první ukázali Afriku na filmovém plátně. Jako první natočili v Africe ozvučený film, mimo jiné také pořídili unikátní letecké záběry. Spisovatel Ernest Hemingway o nich prohlásil, že sňali z Afriky přídomek ‚temný‘ kontinent. 

Odjeli do Afriky v době, kdy většina světa měla zcela zkreslené představy o tomto kontinentu. Lovci před nimi udělali ze zvířat krvelačná monstra a domorodce vylíčili jako lidožrouty. 

„Určitě spousta z nás má o Africe představy pouze jako o kontinentu, kde jsou války, nemoci nebo lvi, a neexistuje nic mezi tím. Afrika je dnes nesmírně dynamicky se vyvíjející kontinent. Keňa je velmi moderní. Lidé tam mají vysoký podíl užívání mobilního internetu. Mnohem vyšší než v České republice,“ říká fotograf Jan Svatoš, který se vydal po stopách manželů Johnsonových. 

 

O fotografiích manželů Martina a Osy Johnsonových mluvil ve Světě o osmé fotograf Jan Svatoš

Vložit na svůj web

„My jsme objevili místo v severní Keni, kde stála pověstná temná komora, historicky první budova svého charakteru v dějinách fotografie. To považuji za srdce jejich díla, protože v této komoře vznikaly krásné snímky, které Martin Johnson vyvolával uprostřed divočiny,“ vzpomíná Svatoš. 

Jedním z cílů expedice bylo zbourání jednoho mýtu – severní Keni jako vyprahlé oblasti se špatnou minulostí. 

„Samozřejmě severní Keňa před sto lety a dnes je úplně jiná. Dnes tam žije více lidí a méně zvířat. Například tam byli úplně vybiti nosorožci. V Marsabitu opět řádí pytláci. Kvůli tomu, že je tam málo ochránců, je obtížné chránit zbytky přírody. Lidé, kteří mají problémy se živobytím a vodou, neřeší ochranu přírody, protože na prvním místě je uživit sebe a svoji rodinu,“ dodává Svatoš. 

Výstava Zrození filmové Afriky začíná 19. března a končí 31. května. 

Autor:  Alena Benešová  (ala), Michaela Vydrová
Pořad: Svět o osmé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace