Zprávy → Výtvarno19. září  2016 v 15:00  

Záložka do knihy, která se zvedá k nebi. Na Žižkově odhalili památník básníka Jaroslava Seiferta

Žižkovský pomník oslavující Jaroslava Seiferta - Foto:  ČTK

Žižkovský pomník oslavující Jaroslava SeifertaFoto:  ČTK

Jaroslav Seifert v roce 1984 dobyl svět. Tehdy dostal ve Švédsku Nobelovu cenu za literaturu. Dnes se symbolicky vrátil domů. Na pražském Žižkově vystupuje z chodníku přes tři metry vysoká kovová plastika s básníkovým veršem, oslavující českého literáta.

 

Při odhalení pomníku byl přítomen i zpravodaj Českého rozhlasu Radek Kříž.

Vložit na svůj web

Památník, zbudovaný na počest slavného českého básníka, stojí na rohu pražských ulic Chelčického a Seifertovy. Třímetrovou kovovou plastiku autoři popisují jako záložku do knihy v podobě stuhy. 

Na jejím těle je napsáno jméno Jaroslava Seiferta společně s jeho datem narození i úmrtí. Kovová stuha se poté prudce zvedá k nebi. Na druhé straně pomníku se nacházejí verše ze Seifertovy básně Prosinec 1920. „To slovo letělo jako pták do sítě hvězd,“ recituje její úryvek při ceremonii Zdeněk Svěrák. 

Odhalení památníku sleduje i básníkova dcera Jana Seifertová Plichtová. „Už jsem tu poněkolikáté. Jsem ráda, že přišlo tolik lidí, a to i když je pracovní den,“ nadšeně popisuje Plichtová. 

Básník Jaroslav Seifert v roce 1981 - Foto: Hana Hamplová,  CC BY-SA 3.0

Básník Jaroslav Seifert v roce 1981Foto: Hana Hamplová, CC BY-SA 3.0

Příprava pomníku trvala celý rok a zorganizoval ji nadační fond českého PEN klubu. „Byl mezi námi drobný spor, jestli zde udělat jen bustu. Poté jsme dospěli k názoru, že to chce něco více abstraktního,“ komentuje plastiku člen PEN klubu Jan Vávra. 

Odhalení pomníku za dva miliony korun je jednou z akcí věnovaných šestatřicátému Světovému kongresu básníků. Literáti z celého světa na něm totiž budou recitovat své verše, které budou inspirovány i básněmi Jaroslava Seiferta. 

Autor:  Radek Kříž, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace