Jeden z prvních střetů mezi demokraty a Bushem skončil zatím remízou

12. ledna  2007 v 08:13  
americký Kongres ve Washingtonu - Foto: Alexandr Pícha

americký Kongres ve WashingtonuFoto: Alexandr Pícha

Zatím nerozhodně skončil jeden z prvních velkých střetů mezi demokraty v americkém Kongresu a republikánským prezidentem Georgem Bushem. Sněmovna reprezentantů schválila zákon o kmenových buňkách, který Bush loni vetoval. Musí ale do Senátu, protože nezískal dvoutřetinovou většinu.

Demokratická strana vystoupila se zákonem v rámci své 100hodinové úvodní ofenzívy v Kongresu. Podpořilo ho ale také více než třicet republikánských kongresmanů. Pro jeho přijetí se totiž zasazuje řada osobností bez ohledu na politickou příslušnost. 

Výzkum kmenových buněk by měl totiž pomoci k léčení Alzheimerovy choroby, kvůli které zemřel třeba prezident Ronald Reagan. George Bush přesto už oznámil, že zákon bude vetovat podruhé, protože se při výzkumu ničí nenarozené lidské zárodky. O návrhu teď bude jednat Senát, ale bez prezidentova podpisu by musel mít dvoutřetinovou podporu v obou komorách Kongresu. 

Autor:  Alexandr Pícha  (ax), Marika Táborská  (mta)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo 1 - Radiožurnál
Čas vysílání: ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  
 

Dále v rubrice

Tipy

« »
Aplikace Zprávy ČRo pro Android - promo - Foto: Aleš Vavřík

Widgety, push notifikace a více

vyzkoušejte naši novinku

 
Aplikace Zprávy ČRo pro iPhone - promo - Foto: Aleš Vavřík

Aplikace pro iPhone

... i pro iPod Touch