Zprávy → Zahraničí31. října  2016 v 09:37  

Čečensko zavádí mravní policii na svatbách. Úřadům překáží západní zvyky

Na čečenských svatbách budou operovat i „speciální pracovní skupiny“ - Foto: Fotobanka  Freeimages

Na čečenských svatbách budou operovat i „speciální pracovní skupiny“Foto: Fotobanka Freeimages

Svateb v Čečensku se budou účastnit státní úředníci. Ti budou dohlížet, jestli vše probíhá v souladu s místními tradicemi a do svateb nezasahují zvyky ze Západu.

Čečensko chce zamezit „nevhodnému chování" na svatbách státním dozorem na obřadech i následných oslavách. Země na Kavkaze pro tyto příležitosti zavádí mravnostní policii.  

Důvodem jsou zvyky přejímané ze Západu. Čečenské úřady mají pocit, že se z tamních svateb vytrácí tradice a původní kultura a že lidé stále víc podléhají světovým trendům. Což je v případě svateb třeba společné krájení svatebního dortu, pití alkoholu, ohňostroji, příliš vyzývavému oblečení a spontánnímu tanci, který neodpovídá tradici. 

Čtěte také: Jsme už otupělí přívalem děsivých zpráv? Aleppo je paralela k Čečensku, píše Guardian

Čečenský ministr kultury Khozh-Baudi Daayev tamní tiskové agentuře sdělil, že svateb se účastní „speciální pracovní skupiny, které jejich průběh zastaví, pokud uvidí oblečení nebo tanec, které neodpovídají národním zvykům a tradicím.“ 

Čečenské úřady se zajímá o svatby dlouhodobě. V loňském roce vydalo tamní ministerstvo kultury seznam věcí, které jsou na svatbě povoleny a které nejsou, a ten doručilo restauracím, aby své hosty samy pohlídaly. Teď se ale úřady rozhodly, že v první řadě je hlavní nevhodnému chování zabránit. Za účinnější proto považují, když na svatbách bude přítomný dozor. 

Názory veřejnosti na novinku jsou různé. „Úřady se snaží kontrolovat veřejnost, jak to jen jde. Budou příště kontrolovat i pohřby?“ ptá se podle serveru Kavkazsky uzel jeden z obyvatelů Čečenska. Jiná respondentka se změnou souhlasí. „Tradiční svatby se často mění v diskotéky,“ říká. 

Autor:  Pavlína Nečásková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace