Zprávy → Zahraničí4. října  2016 v 15:17  

Europoslanci ratifikovali klimatickou dohodu z Paříže. Platit začne pro celý svět

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (vlevo) a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz - Foto:  Reuters

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (vlevo) a předseda Evropského parlamentu Martin SchulzFoto:  Reuters

Evropský parlament potvrdil ratifikaci pařížské klimatické dohody. Unie ji schválila ve zrychleném řízení bez předchozího souhlasu národních parlamentů. Úmluva o snižování emisí skleníkových plynů tak může začít platit pro celý svět. Přijetí oznámil předseda europarlamentu Martin Schulz.

Pro klimatickou dohodu hlasovala drtivá většina europoslanců. Ratifikaci přímo v Evropském parlamentu podpořil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Dohoda podle něj dává naději, že se svět stane bezpečnějším, udržitelnějším a spravedlivějším. 

Po uplynutí 30denní lhůty bude dokument pro všechny účastníky právně závazný. Ratifikovala jej už i Čína, Spojené státy, Indie a další hlavní světoví znečišťovatelé ovzduší. 

Evropská unie nečekala na souhlas všech národních parlamentů členských zemí, aby pařížská dohoda mohla začít platit ještě před začátkem klimatické konference v Marrákeši. Česká vláda dohodu už schválila, parlament ji ale ještě bude projednávat. 

Základním cílem pařížské dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů. 

Kritici ale dokumentu vyčítají třeba to, že nestanoví pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Někteří vědci navíc tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí ke zmíněnému teplotnímu cíli nepostačí.  

Autor:  Viktor Daněk,  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace