Zprávy → Zahraničí28. října  2016 v 12:42  

IS u Mosulu zavraždil 230 lidí. Tisíce rodin využívá jako lidské štíty

Bojovníci takzvaného Islámského státu - Foto: Day Donaldson, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Bojovníci takzvaného Islámského státuFoto: Day Donaldson, flickr.com , CC BY 2.0

Bojovníci takzvaného Islámského státu ve středu zabili v okolí iráckého Mosulu 232 lidí. Oznámila to Rada OSN pro lidská práva. Mezi mrtvými byli civilisté i bývalí členové irácké armády, kteří odmítli plnit rozkazy radikálních islamistů. Podle Rady džihádisté v Mosulu a okolí unesli desítky tisíc lidí, zavlekli je do města a drží je u svých základen jako živé štíty.

Irácká armáda zahájila operaci na dobytí Mosulu minulý týden. Podporují ji kurdské jednotky a šíitské milice, které by ale přímo do převážně sunnity obývaného města neměly vstoupit. Šíité plánují zasáhnout proti Islámskému státu západně od Mosulu. 

Oblast obývá turkmenská menšina a podle agentury Reuters proto na operaci zřejmě bude reagovat Ankara. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu už dal najevo, že jeho země přijme v případě útoku potřebná protiopatření. Turečtí vojáci už teď na území severního Iráku zasahují. 

Kvůli etnickému složení populace v okolí Mosulu a jednotek, které tam zasahují, se lidskoprávní organizace obávají vypuknutí nové vlny sektářského násilí. Podle Amnesty International se šíitské milice v minulosti dopustily válečných zločinů na civilistech prchajících z území ovládaného Islámským státem. 

OSN v červenci uvedla, že má seznam víc než šesti set sunnitských mužů a chlapců, které šíité ve Fallúdži v centrální části země údajně zneužívali. Dalších asi padesát prý umučili k smrti. 

Autor:  Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace