Zprávy → Zahraničí14. října  2016 v 11:59  

Izrael přerušil spolupráci s UNESCO. Reaguje tak na rozhodnutí nespojovat Chrámovou horu s judaismem

Chrámovou horu v Jeruzalémě UNESCO zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Chrámovou horu v Jeruzalémě UNESCO zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Izrael odsoudil rozhodnutí organizace UNESCO, která odmítá spojení Chrámové hory v Jeruzalémě s židovským náboženstvím. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu ve čtvrtek přijala rezoluci, ve které uznává, že Jeruzalém je svaté město židů, muslimů i křesťanů. Chrámovou horu, u které je nejsvětější místo židů, zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi. Izrael v reakci na to v pátek přerušil s organizací spolupráci, informuje agentura AFP.

V dopisu adresovaném generální ředitelce UNESCO Irině Bokové izraelský ministr školství Naftali Bennett nařkl organizaci z ignorování „tisíceletých vazeb židů k Jeruzalému“ a podpory „islámského teroru“. 

„Oznámil jsem izraelské národní komisi pro UNESCO, že má přerušit všechny profesní činnosti s mezinárodní organizací,“ řekl Bennett. 

„Tvrdit, že Izrael není nijak spojený s Chrámovou horou, je jako říkat, že Velká čínská zeď nepatří k Číně nebo Pyramidy k Egyptu," opřel se do čtvrtečního rozhodnutí UNESCO izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

Rezoluce navržená Palestinou a dalšími šesti arabskými zeměmi horu pojmenovává výhradně v souvislosti s muslimskými mešitami a opomíjí i hebrejské nebo anglické pojmenování Zdi nářků - nejsvětějšího místa židů. 

Rezoluce dále kritizuje Izrael za to, že muslimy omezuje v přístupu do oblasti a také za útoky izraelských policistů a vojáků. Dokument v Paříži podpořilo 24 zemí, proti bylo šest. Většina evropských států se hlasování zdržela. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace