Zprávy → Zahraničí16. října  2016 v 09:52  

‚Konflikt mezi Ruskem a USA je stále pravděpodobnější.‘ Ministři se na postupu v Sýrii nedohodli

Ministři zahraničí devíti zemí se kvůli situaci v Sýrii sešli ve švýcarském Lausanne - Foto:  Reuters

Ministři zahraničí devíti zemí se kvůli situaci v Sýrii sešli ve švýcarském LausanneFoto:  Reuters

Rusko a Spojené státy se na společném postupu v Sýrii nedohodly. Ve švýcarském Lausanne o něm jednali ministři zahraničí Sergej Lavrov a John Kerry společně se šéfy diplomacií zemí Blízkého východu. Napětí mezi ruskými a americkými silami v Sýrii navíc dál roste, varoval ruský generál Vladimír Šamanov.

Nový předseda obranného výboru dolní komory ruského parlamentu generál Šamanov v rozhovoru pro televizi Rossija 24 prohlásil, že pravděpodobnost konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy je stále větší. 

Upozornil také, že mají v Sýrii protiletecké systémy schopné včas odhalit a sestřelit jak letadla, tak rakety. Tyto komplexy by Rusko zřejmě použilo v případě amerického útoku na pozice armády prezidenta Bašára Asada. 

Země do oblasti vyslala svou jedinou letadlovou loď - Admirál Kuzněcov, která by k syrským břehům měla doplout zhruba za týden. 

Čtěte také: Ruský velvyslanec u OSN: USA provokují, vztahy jsou nejhorší od roku 1973

Ruské ministerstvo zahraničí v neděli oznámilo, že vojenské operace proti bývalé An-Nusře či takzvanému Islámskému státu budou pokračovat. Podmínkou úspěchu americko-ruské dohody o příměří v Sýrii je podle něj oddělení radikální organizace Fronta dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, a dalších teroristických skupin od umírněné opozice. 

Resort také uvedl, že všichni účastníci jednání se shodli na tom, že o budoucnosti Sýrie si musí rozhodnout sami Syřané a že země by měla zůstat jednotná, nezávislá a sekulární. 

Sobotního jednání ve švýcarském Lausanne se zúčastnili i ministři zahraničí z Íránu, Iráku, Saudské Arábie, Turecka, Kataru, Jordánska a Egypta. 

„Charakterizoval bych to jako příklad toho, co jsme chtěli, což je hledání nápadů a velmi upřímná diskuze,“ řekl podle agentury Reuters po setkání šéf americké diplomacie John Kerry.  

Autor:  Martin Dorazín  (mdo),  mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace