Zprávy → Zahraničí14. října  2016 v 12:08  

Nizozemský politik Wilders bude souzen za výroky proti cizincům a podněcování k nenávisti

Geert Wilders je známý především svými protiislámskými postoji - Foto:  Reuters

Geert Wilders je známý především svými protiislámskými postojiFoto:  Reuters

Nizozemský poslanec Geert Wilders stane před soudem. Politik známý svými protiislámskými postoji čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasismu. V pátek to oznámil haagský tribunál, který tak zamítl Wildersovu žádost o zrušení procesu. Šéf parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Wilders tvrdil, že kauza je politicky motivovaná. V procesu, který má začít 31. října, mu hrozí až dva roky vězení a pokuta v přepočtu asi 200 tisíc korun.

Podle prokuratury se Wilders provinil v březnu 2014 na jednom ze shromáždění, kde se ptal voličů: „Chcete tady více nebo méně Maročanů?“ Dav mu odpověděl, že méně, a Wilders dodal: „Postaráme se o to.“ 

Wildersův právní zástupce Geert-Jan Knoops v září při žádosti o zastavení procesu prohlásil, že na Wildersovy poznámky se vztahuje svoboda slova, a proto by měl soud celou kauzu rovnou zamítnout. Podle něj nelze politické vyjádření posuzovat trestním tribunálem. 

Geert Wilders je 52letý poslanec nizozemského parlamentu a předseda krajně pravicové PVV. Pro svůj charakteristický blond účes se mu někdy přezdívá „Mozart“ nebo „Peroxidový blondýn“. 

Populistický politik je kritikem islámu a mezi jeho excesy patří například přirovnání koránu k Hitlerovu dílu Mein Kampf. Prosazoval také zákaz posvátné knihy islámu, stavbu mešit i nošení muslimských šátků. 

V roce 2008 se podílel na vzniku snímku nazvaného Fitna, v překladu Rozvrat. Přibližně 15minutový film ukazoval negativní stránky islámu, třeba diskriminaci žen, popravy v Saúdské Arábii a tělesné tresty. 

Nizozemská strana PVV těží z největší přistěhovalecké krize v Evropě od druhé světové války a předpovídá se jí úspěch v parlamentních volbách, které se budou konat příští rok v březnu. A to přesto, že Wildersova slova na adresu Maročanů pobouřila nejen řadu obyvatel, ale i některé členy PVV.  

V procesu se hodlá označit za oběť jeho výroků nejméně 56 osob a organizací a má vystoupit nejméně 34 svědků žaloby. 

Autor:  Jakub Lucký

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace