Zprávy → Zahraničí18. října  2016 v 17:29  

Vyklizení tábořiště u Calais už nic nebrání. Francouzský soud zamítl stížnost aktivistů

Letecký pohled na nechvalně proslulou Džungli. V uprchlické kolonii u přístavu Calais živoří tisíce lidí. - Foto:  Reuters

Letecký pohled na nechvalně proslulou Džungli. V uprchlické kolonii u přístavu Calais živoří tisíce lidí.Foto:  Reuters

Francouzský soud zamítl žádost několika skupin aktivistů, aby pozastavil plánované uzavření provizorního uprchlického tábora u severofrancouzského města Calais. Vyklizení tábořiště přezdívaného Džungle tak již nestojí nic v cestě, informovala agentura AFP. Začít by mohlo během několika dní.

Prezident François Hollande na konci září oznámil, že Francie do konce roku tábořiště u Calais zcela zruší a tamní migranty přemístí do různých středisek, nebo je deportuje. 

Existenci plánu na vyklizení tábora znovu potvrdil i ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Přesný termín začátku akce sice neuvedl, je to podle něj ale otázkou několika dní. Francouzský veřejný ochránce práv Jacques Toubon hovořil o 24. říjnu. 

Jedenáct skupin aktivistů žádalo správní soud v Lille, aby uzavření tábora odložil, neboť francouzské úřady podle nich nejsou na přesun takového množství lidí připraveny. Soud žádost zamítl. 

Čtěte také: Skvrna na pověsti dobrovolníků z Calais: v Džungli ‚sexuálně vykořisťují‘ uprchlíky

V tábořišti u Calais žije 7000 až 10 tisíc migrantů ze zemí Blízkého východu a Afriky, kteří se odtud snaží dostat za vidinou lepšího života v Británii. Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale jeho populace od té doby vzrostla na dvojnásobek. 

Přítomnost migrantů u města Calais a v blízkosti vjezdu do tunelu pod Lamanšským průlivem vedla v minulosti k řadě protestů místních obyvatel i řidičů kamionů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace