Zprávy → Zahraničí17. října  2016 v 22:24  

Ziskem českého občanství by si mohl Vukadinovič zajistit i vstupenku do reprezentace

Ilustrační foto - Foto: Honza Ptáček

Ilustrační fotoFoto: Honza Ptáček

Srbský fotbalista Vukadin Vukadinovič září v dresu Zlína a není vyloučené, že by mohl posílit i českou reprezentaci. Pokud by se mu to nakonec po složité proceduře povedlo, byl by i velkou výjimkou napříč všemi českými sporty.

V současné době se skládá nový fotbalový národní tým, hodně hráčů je navíc zraněných, a tak by se dal využít šikovný srbský záložník, který v Česku působí už šest let. Vukadinovič si vyřizuje české občanství na pobídnutí bývalého reprezentanta a teď jednoho z manažerů Zlína Zdeňka Grygery. 

„Ano, požádal jsem o české občanství, to jsem chtěl. A pak se objevila informace, že mám momentálně tu formu a mohl bych tak možná reprezentovat Česko. Ale to je složitější, takže to bych nerad komentoval ještě,“ vypálil plynnou češtinou. 

Zkoušku z ní jako jednu z podmínek pro získání občanství už ostatně má. Mimochodem, v Česku žije legálně zhruba půlmilion cizinců (hlavně z Ukrajiny, Slovenska a Vietmanu) a ročně jich kolem pěti tisíc dostane české občanství. 

Čtěte také: Národnímu týmu by mohla pomoct osobnost minulých let, myslí si bývalý fotbalový reprezentant Nedvěd

Pro získání občanství musí Vukadinovič splnit dohromady osm podmínek. Zahrnují třeba délku pobytu v Česku, dále to, že nebyl soudně trestán, že má zajištěný příjem nebo třeba nezatěžoval sociální systém. 

To vše je teď samozřejmě v jednání a v rukou úředníků. Co se pak týká reprezentace, tak tam by to bylo samozřejmě na jeho výkonnosti a rozhodnutí trenéra Karla Jarolíma. 

Vukadinovič by ale nebyl prvním cizincem v některém z českých národních týmů, přesto to ale není častý jev. Angažování cizinců do českých reprezentací patří mezi výjimky. Ve fotbalu se kdysi uvažovalo o bosenském kanonýrovi Edinu Džekovi. 

Ostré nákupy jako udělaly atletické svazy Turecka nebo ropných velmocí z Perského zálivu ale Češi neplánují. Zavrhl to i šéftrenér atletického svazu Tomáš Dvořák. „Nemáme ty tužby. Rozhodně se nenabízíme v tomhle směru a z mé strany by to byl podraz vůči českým atletům,“ potvrzuje. 

Autor:  Tomáš Kohout  (kyk), Nikola Šrámková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace