Zprávy → Zahraničí17. října  2016 v 22:20  

Zmlácený europoslanec opouští britskou stranu UKIP. Formace je prý zcela neovladatelná

Europoslanec Steven Woolfe opouští britskou stranu UKIP (archivní foto) - Foto: Fotobanka Profimedia

Europoslanec Steven Woolfe opouští britskou stranu UKIP (archivní foto)Foto: Fotobanka Profimedia

Britskou populistickou stranu UKIP opouští jedna z nejvýraznějších tváří, europoslanec Steven Woolfe. Podle politika, který před pár dny zkolaboval po potyčce se svým stranickým kolegou, je formace zcela neovladatelná. Strana se v posledních dnech zmítá v problémech. Na funkci předsedkyně UKIPu rezignovala začátkem října po pouhých 18 dnech Diane Jamesová, která měla být po brexitu novou tváří strany.

Odcházející europoslanec Steven Woolfe napsal pro The Telegraph, že současný UKIP postrádá směr, smysl a jakýkoli náznak, že jde o profesionální organizaci. 

Strana pro nezávislost Spojeného království prý bez vůdcovství Nigela Farage a bez jednotící myšlenky brexitu postrádá význam. To bylo pro Stevena Woolfa údajně hlavním důvodem k odchodu z UKIPu, spolu s fyzickým střetem s dalším europoslancem populistické formace. 

Woolfe pro The Telegraph také psal v superlativech o politice britské premiérky Therese Mayové s tím, že uvažuje o vstupu do Konzervativní strany. 

Čtěte také: Europoslanec, který skončil po potyčce v nemocnici se cítí lépe. Krevní sraženina se nepotvrdila

Woolfe strávil na začátku října tři noci v nemocnici. Podle svých slov upadl a zranil si hlavu poté, co ho udeřil do obličeje europoslanec UKIP Mike Hookem. Woolfe už prý kvůli incidentu podal žalobu. Hookem obvinění kategoricky odmítá. Připouští jen, že se s kolegou na schůzce v budově europarlamentu ve Štrasburku pohádali. 

Britskou populistickou stranu, která patří k hlavním zastáncům odchodu Británie z Evropské unie, ale kromě tohoto incidentu trápí ještě něco jiného. Stále hledá nového předsedu. Jméno lídra chce strana oznámit 28. listopadu. 

Čtěte také: UKIP musí po brexitu najít nové téma. Logicky s novou tváří, hodnotí analytik rezignaci Farage

Začátkem října z čela odstoupila po pouhých 18 dnech Diane Jamesová, která nahradila charismatického lídra Nigela Farage. Jako příčinu své rezignace uvedla osobní a profesní důvody včetně chybějící podpory. 

Farage, který vedl stranu deset let, odešel z čela UKIPu začátkem července, krátce po britském referendu. Řekl, že svůj úkol splnil a chce se více věnovat rodině. 

Bývalý předseda UKIPu Nigel Farage (archivní foto) - Foto: European Parliament, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace