Zprávy → Země9. ledna  2012 v 14:52  

Francouzsko-britská plachetnice obeplula svět za 45 dní. Dosáhla zřejmě hranice možností

Posádka plachetnice Banque Populaire oslavuje v cílí rekordní plaby v Brestu - Foto:  Reuters

Posádka plachetnice Banque Populaire oslavuje v cílí rekordní plaby v BrestuFoto:  Reuters

Dlouho byla cílem jachtařů magická hranice 80 dní, za kterou se snažili obeplout svět. Trofej za tento výkon nese jméno francouzského spisovatele a otce sci-fi Julesa Vernea a poprvé byla udělena v roce 1993. Od té doby náleží posádce, která vytyčenou trasu zvládne nejrychleji. Teď možná změnila majitele naposled.

„Je to extrémní výkon. Úplně něco neuvěřitelného,“ ocenil český oceánský jachtař David Křížek francouzsko-britskou posádky, které se podařilo obeplout svět za 45 dní, 13 hodin, 42 minuty a 53 vteřin. 

 

Francouzsko-britská plachetnice obeplula svět za 45 dní. Podrobnosti o rekordní plavbě přidává Ondřej Bouda

Vložit na svůj web

O moc rychleji už to podle Křížka nejde. „Podle všech propočtů bylo zjištěno, že už nezáleží na technologii. Nejrychleji lze svět obeplout za 45 dnů,“ řekl. 

Technologie v posledních letech pomohly srazit čas potřebný k obeplutí zeměkoule, omezení ale teď klade příroda. 

„Potřebujete se dostat před frontální systém a před ním, kde je silný vítr, ale ještě není rozbouřené moře, plout,“ vysvětluje český jachtař. 

Plachetnice Banque Populaire - Foto:  Reuters

Plachetnice Banque PopulaireFoto:  Reuters

Jenže větrů loď za svou cestu vystřídá několik - od startu mezi Francií a Spojeným královstvím pomocí pasátů křížem krážem přes Atlantik a potom kolem Mysu Dobré naděje do Indického oceánu. 

„A tam se musí dostat do toho frontálního systému, který je potom proveze Indickým oceánem, Tichým oceánem, a když mají štěstí, tak se frontální systém stočí na sever do Atlantiku a vyveze je ještě skoro až k rovníku,“ popsal Křížek. 

Za ideálních podmínek to lze podle počítačových modelů stihnout právě za 45 dní. A to ještě musí mít posádka štěstí na překonávání rovníkových tišin. Je tedy možné, že trofej plachetnici Banque Populaire v za nejrychlejší obeplutí zeměkoule už nikdo nikdy nevezme. 

Autor:  Ondřej Bouda  (obo), Martin Hromádka  (dka)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace