Bezchybná Soukalová ovládla sprint v Presque Isle, opět navýšila náskok

Biatlonistka Gabriela Soukalová načala druhou desítku individuálních vítězství v závodech Světového poháru. V americkou Presque Isle bezchybnou střelbou odrovnala své soupeřky a její náskok v čele Světového poháru je opět trojciferný. Dařilo se i Veronice Vítkové, mezi muži byl nejlepší Michal Šlesingr.

Gabriela Soukalová má důvod k úsměvu, 2. místem v Ruhpoldingu si pojistila vedení v pořadí SP | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Soukalová a její nejbližší soupeřka ve Světovém poháru, Italka Dorothea Wiererová, jely na trati těsně za sebou. Italka byla o pár vteřinek rychlejší, a tak s vyšším startovním číslem na první střelbě viděla odjíždějící Češku, která střílela čistě.

Italka se pokusila o svou pověstnou rychlostřelbu, jenže jednou chybovala a 150 metrů navíc ji zpomalilo. Po první střelbě ztrácela 15 sekund.

„Jela jsem dobře a lyže jsem měla na pocit také skvělé. Měla jsem štěstí při příjezdu na střelnici, že zrovna byly dobré podmínky. Na rozdíl od Kanady jsem si vybrala vhodný moment příjezdu,“ potěšilo Gabrielu Soukalovou.

Stejný scénář se odehrál i vestoje. Soukalová čistá, Wiererová jedna chyba. V cíli to znamenalo rozdíl 40 sekund.

Čekalo se na třetí biatlonistku v pořadí. Marie Dorinová Habertová dlouho byla na mezičasech před českou favoritkou. Druhou položku ale střílela hodně pomalu a završila ji chybou a trestným kolem.

Malý stadionek, úzké tratě. Biatlonisté si v Presque Isle zvykají na skromnější podmínky

Rodačka z Jablonce v tu chvíli už byla v cíli a mohla se začít konečně usmívat. Žádná ze soupeřek ji už nepředjela, nejblíže byla domácí Susan Dunkleeová, ta ale ztratila 18 sekund. Gabriela Soukalová vyhrála svůj 11. závod ve Světovém poháru. Svůj náskok v pořadí navýšila už na 115 bodů.

„Byla jsem hrozně unavená. Věděla jsem, že vteřiny budou hrát roli, když jsem startovala s číslem 8 a všechny skvělé závodnice byly za mnou. Hodně jsme zmáčkla. Bylo mi líto, že jsem tam nenechala žádný úsměv, ale doufám, že jsem to všem vynahradila na stupních vítězů, kdy už ke mně energie dorazila,“ dodala Gabriela Soukalová.

Veronika Vítková pokazila hned první ránu vleže, ale provedla správnou korekci mířidel a dalších 9 ran se jí povedlo bez jediné chyby. V cíli to stačilo na desáté místo se ztrátou 45 vteřin.

Do elitní dvacítky se dostala také Lucie Charvátová, kterou odsunuly tři trestné chyby, nejvíc z prvních dvaceti závodnic. Eva Puskarčíková sice střílela o jednu chybu přesněji, pomalejším během se ale dostala pouze na 25. místo. Jessica Jislová se z 63. příčky do zítřejšího stíhacího závodu nekvalifikovala.

Nejrychlejší na desetikilometrové trati mužů v Presque Isle byl Martin Fourcade nejrychlejší ze všech 92 závodníků, svým soupeřům ale nabídl šanci jednou chybou na položce vestoje. Ta ho odsunula až na třetí místo.

Před něj se dostali dva čistí střelci. Rus Anton Šipulin ho ve výsledném čase překonal pouze o jedinou sekundu. Mnohem suverénnější byl Nor Johannew Thingnes Bö, který po bezchybném výkonu jako jediný pokořil 25 minut a vyhrál o 27,9 sekundy.

Michal Šlesingr jel se startovním číslem 10, jednou zachyboval na střelnici a po dojezdu do cíle se postupně propadal až na 14. místo. Ještě hůře střílel Michal Krčmář, který se až v závěrečném kole protlačil do třetí desítky.

Závodu se nezúčastnil Ondřej Moravec, na kterého po přesunu do Spojených států dolehla únava a trenéři se ho rozhodli šetřit pro štafetu.

Závody SP v biatlonu v Presque Isle (USA):
Muži - sprint (10 km):
1. J. Bö (Nor.) 24:38,8 (0 trest. okruhů), 2. Šipulin (Rus.) -27,9 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -28,9 (1), 4. Lesser (Něm.) -45,9 (0), 5. Wiestner -50,3 (1), 6. Weger (oba Švýc.) -52,5 (1), 7. Rastorgujevs (Lot.) -54,0 (1), 8. T. Bö (Nor.) -58,9 (1), 9. Peiffer (Něm.) -1:06,4 (1), 10. Bjöntegaard (Nor.) -1:07,1 (1), ...14. Šlesingr -1:19,9 (1), 29. Krčmář -1:53,4 (2), 69. Krupčík (oba ČR) -3:18,1 (3).
Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 857 b., 2. Šipulin 646, 3. T. Bö 584, 4. Schempp (Něm.) 551, 5. Eder (Rak.) 521, 6. Svendsen (Nor.) 508, ...16. Moravec 335, 26. Krčmář 251, 35. Šlesingr 226, 57. Soukup 51, 69. Krupčík 22.

Ženy - sprint (7,5 km):
1. Soukalová (ČR) 20:02,2 (0), 2. Dunkleeová (USA) -17,8 (0), 3. Guziková (Pol.) -19,1 (0), 4. Dorinová Habertová (Fr.) -20,5 (1), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -24,5 (1), 6. S. Gasparinová (Švýc.) -38,0 (1), 7. Wiererová (It.) -39,3 (2), 8. Bescondová (Fr.) -40,5 (1), 9. Nicolaisenová (Nor.) -41,5 (0), 10. Vítková -44,8 (1), ...19. Charvátová -1:21,6 (3), 25. Puskarčíková -1:32,1 (2), 63. J. Jislová (všechny ČR) -2:39,5 (3).
Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. Soukalová 823, 2. Wiererová 708, 3. Dorinová Habertová 700, 4. Hildebrandová (Něm.) 596, 5. Mäkäräinenová 593, 6. Pidhrušná (Ukr.) 558, ...8. Vítková 514, 22. Puskarčíková 288, 34. Charvátová 166, 72. Landová (ČR) 22, 86. J. Jislová 7.