Biatlonistka Soukalová získala na MS stříbrnou medaili na 15 km

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová získala stříbrnou medaili na mistrovství světa v Kontiolahti v závodu na 15 kilometrů. Soukalová udělala na čtyřech položkách pouze jednu chybu a předvedla vynikající běžecký výkon. Rychlejší byla pouze Ruska Jurlovová.

Medailistky vytrvalostního závodu na MS. Zleva Soukalová, Jurlovová a Mäkäräinenová | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Gabriela Soukalová startovala s číslem čtyři, Veronika Vítková vybíhala na trať jako devětadvacátá. Jitka Landová odstartovala jako sedmapadesátá a Eva Puskarčíková vyjela na trať s číslem 75.

Jako první tak na střelnici zalehla Gabriela Soukalová a úvodní položku zvládla bez chyby. Stejně se dařilo na první ‚ležce‘ i Veronice Vítková, která se zařadila na průběžné 5. místo se ztrátou necelých dvou vteřin na svoji reprezentační kolegyni.

Druhá střelba se Soukalové také vydařila a ve stoje sestřelila všechny terče. I Veronika Vítková byla stoprocentní a na mezičase při výjezdu ze střelnice byla třetí se ztrátou pouhé vteřiny na Soukalovou.

00:00 / 00:00

Gabriela Soukalová získala na mistrovství světa v Kontiolahti stříbrnou medaili a v cíli byla velice překvapená a šťastná.

Při druhé střelbě naopak ztratila závod jedna z největších favoritek Běloruska Domračevová, která udělala tři chyby.

Třetí střelecká položka byla vleže a Gabriela Soukalová opět ani jednou neminula, i když u dvou střel měla trošku štěstí. Přesto opouštěla střelnici stále bezchybná. Vítková bohužel vleže jednou minula a připsala si trestnou minutu.

Jedné chyby se nevyvarovala ani Soukalová. Při poslední střelbě minula čtvrtou ránu a bohužel také nezapsala ‚čistý‘ závod. Přesto měla výborný běžecký čas a odjížděla ze střelnice s vyhlídkou na vynikající umístění. Vítková i na poslední střelbě udělala jednu chybu a tím ztratila šanci na umístění na stupních vítězů.

Po projetí cílem byla samozřejmě Soukalová na 1. místě a čekala, jak si povedou ostatní biatlonistky. Nejdříve odolala ataku domácí Makarainenové, která po poslední střelbě ztrácela 38 vteřin, ale nakonec doběhla pouze 1,2 vteřiny za Soukalovou. Na průběžnou třetí příčku Finka odsunula Italku Wiererovou, kterou porazila pouze 0,4 sekundy.

Vyčerpaná a stříbrná Gabriela Soukalová v cíli závodu na 15 km | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Nejvíce radosti si ale nakonec užila ruská biatlonistka Jurlovová, která jako jediná předvedla čistou střelbu a dokázala projet cílem s náskokem 28,1 vteřiny na Soukalovou.

„Pořád to nechápu, to snad za mě jel někdo jiný. Jinak tomu nerozumím. Ale jelo se mi dobře, což asi pramenilo z čisté střelby až do třetí položky. Jsem za to hrozně ráda, super,“ říkala v cíli šťastná Gabriela Soukalová.

Výborný výsledek nakonec předvedla i Veronika Vítková, která sice na střelnici dvakrát chybovala, ale nakonec se vešla do první desítky. Eva Puskarčíková doběhla pětadvacátá a Jitka Landová skončila na 76. místě.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Ženy - vytrvalostní závod na 15 km: 1. Jurlovová (Rus.) 41:32,2 (0 tr. minut), 2. Soukalová (ČR) -23,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -24,4 (2), 4. Wiererová (It.) -24,8 (1), 5. Virolajnenová (Rus.) -37,9 (1), 6. Dahlmeierová (Něm.) -40,5 (2), 7. Bescondová (Fr.) -1:05,7 (1), 8. Vítková (ČR) -1:21,2 (2), 9. Hojniszová (Pol.) -1:22,0 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -2:22,5 (2), ...24. Puskarčíková -3:44,1 (2), 75. Landová (obě ČR) -7:25,6 (6).

Konečné pořadí disciplíny (po 3 závodech): 1. Mäkäräinenová 162 b., 2. Domračevová (Běl.) 139, 3. Vítková 122, ...6. Soukalová 86, 40. Puskarčíková 24, 45. Landová 21, 56. Tomešová (ČR) 10.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 25 závodů): 1. Domračevová 914, 2. Mäkäräinenová 910, 3. Vítková 710, 4. Valj Semerenková (Ukr.) 706, 5. Hildebrandová 653, 6. Wiererová 638, 7. Soukalová 606, ...39. Puskarčíková 160, 50. Landová 112, 72. Tomešová 22.

Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít