Zprávy → Zimní sporty21. listopadu  2016 v 18:05  

Celé tajemství je v přípravě před první ránou, říká biatlonista Moravec

Biatlonista Ondřej Moravec - Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Biatlonista Ondřej MoravecFoto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Předolympijská sezona, to je pro biatlonisty poslední možnost, jak něco změnit a zároveň příliš neriskovat. Čeští závodníci příležitosti využili. Nové je složení trenérského i servisního týmu a jiná byla také příprava na blížící se zimu zaměřená i na rychlejší střelbu.

Od prvního do posledního výstřelu je to sedm sekund, takhle rychle umí Ondřej Moravec pálit vestoje. A i když ostatní jsou pomalejší a Moravec vleže také, tak na rychlosti samotné střelby český tým nic neměnil, vysvětluje Veronika Vítková. 

„Je to o rychlejší přípravě, rychlejší manipulaci, příjezdu a odjezdu, kdy se ztrácely zbytečné vteřiny, které se potom už nenaženou.“ 

 

Z posledního mistrovství světa čeští biatlonisté nepřivezli žádnou medaili. Aby to v blížící se sezoně bylo lepší, zkouší například i zrychlit na střelnici

Vložit na svůj web

„Celé tajemství je v přípravě před první ránou. To je celý takový nějaký kumšt. Třeba výměna zásobníku může klidně udělat vteřinu, úplně v pohodě,“ říká Ondřej Moravec. 

Stejně jako další čeští biatlonisté pracoval na zrychlení pět měsíců a měření mu ukázala, že při každé zastávce na střelnici dokázal ubrat pět sekund oproti dřívějšku. 

„Je to jenom dril, dril, dril a nic jiného. Prostě to opakovat co možná nejčastěji a v podstatě se to stane takovou běžnou součástí a ve finále to člověku ani nepřijde jiné. To je ideální cíl, jak by to mělo skončit,“ dodává Moravec. 

Velmi zjednodušujícím a prostým odečtením pěti sekund na každou položku by Češi na posledním mistrovství světa získali alespoň dvě medaile, doopravdy ale neměli žádnou. Tohle nechtějí v nadcházející sezoně opakovat, říká prezident biatlonového svazu Jiří Hamza. 

„Cílem je nějaká medaile z mistrovství světa. Konkurence je tvrdá, ale věřím, že po loňsku se na nás zase štěstí usměje.“ Zrychlením na střelnici by se čeští biatlonisté mohli úspěchu přiblížit.  

Autor:  Jan Suchan  (jsu), Nikola Šrámková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace