Zprávy → Zimní sporty23. ledna  2012 v 10:40  

Jukebox pro všechny, i takové bude krasobruslařské ME

Na krasobruslařské ME láká i Pavilon zimní zahrady v Sheffieldu - Foto: Michal Jurman

Na krasobruslařské ME láká i Pavilon zimní zahrady v SheffielduFoto: Michal Jurman

Poprvé v Sheffieldu a opět s Jevgenijem Pljuščenkem. Takové bude krasobruslařské mistrovství Evropy, které dnes začalo v srdci Anglie oficiálními tréninky a kvalifikacemi. Po duši ale určitě celá akce pohladí i ty, kterým nejde v první řadě o počet vrutů, bodů a obecně sportovní výkony. Ne zbytečně je totiž krasobruslení označováno za odvětví balancující kdesi na ledové hraně mezi sportem a uměním.

Ony umělecké složky lze v krasobruslení najít minimálně dvě. První je taneční um soutěžících a tou druhou, ještě výraznější, je hudební kulisa na jejímž základě předvádějí místy bruslaři až vskutku herecké výkony. 

Hudba je přitom alfou i omegou krasobruslařova výkonu, protože právě výrazová složka je jednou z těch kterou porotci bodují. I v Sheffieldu se očekává velká hudební show, která v některých případech ohromí v jiných překvapí. 

Tak jako v případě českého obhájce bronzové medaile z posledního šampionátu v Bernu Tomáše Vernera. Ten svoji hudební inspiraci pro krátký program v této sezóně našel v těchto rytmech slavné Carminy Burany Carla Orffa. Originálním přínosem je pak ale využití ne klasické ale hip-hopové verze celé skladby. 

 

Hudba je pro výkon krasobruslaře jednou z nejdůležitějších věcí

Vložit na svůj web

Vkusu se hold meze nekladou. Pokud zatoužíte po klasice můžete si v Sheffieldu počkat na vystoupení španělské komety této sezóny Javiera Fernandéza, který předvede klasická hudební čísla v podání Verdiho Nabucca a Rigoleta. 

Je-li libo něco modernějšího pak je zde Francouz Alban Preaubert se hudbou Bobbyho McFerina, pro koho je i toto slabým čajem toho jistě potěší jiný Francouz Brian Joubert ve volné jízdě na hudbu soundtracku z filmu Matrix. 

Plujšečnko průkopníkem v ‘krasobruslařské hudbě‘ 

Extravagantní japonské bubny Kodo, které jsou více rytmické než hudební pak nabídne Michal Březina. Hudbě prostě přikládají krasobruslaři dnes enormní význam a k dokonalosti tuto věc dovedla pak největší hvězda šampionátu a už šestinásobný mistr Evropy Jevgenij Pljuščenko. 

Rus, který už několik let spojuje v tomto ohledu síly se svým dvorním hudebním skladatelem a houslistou Edvinem Martonem. Ten pro něj do Sheffieldu připravil aranžmá jak krátkého programu tak tanga z filmu Mouline Rouge pro volnou jízdu. 

Krasobruslařský šampionát v Sheffieldu prostě bude letos, ještě více než kdy jindy, a to i díky návratu hudebně založeného Jevgenije Pljuščenka, nejen zajímavou sportovní bitvou, ale i tak říkajíc „jukeboxem mnoha hudebních chutí a vůní". 

Autor:  Michal Jurman  (mij), Štěpán Pokorný  (špo)
Pořad: Sportžurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 18:10  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace