Zprávy → Zimní sporty29. ledna  2012 v 11:32  

Krasobruslař Gačinskij ukázal, že může být nástupcem Pljuščenka

Artur Gačinskij bývá označován za 'nového Pljuščenka' - Foto:  Reuters

Artur Gačinskij bývá označován za 'nového Pljuščenka'Foto:  Reuters

Místy až interní ruský šampionát připomínalo dnes ukončené mistrovství Evropy v krasobruslení. Rusové v něm posbírali co se týká medailí téměř vše, co se dalo, a i návrat jejich největší hvězdy na soutěžní led Jevgenije Pljuščenka se vydařil podle plánů.

Konkurence v podobě této legendy krasobruslařského sportu paradoxně pomohla k zisku patřičného respektu jinému ruskému reprezentantovi, Arturovi Gačinskému. 

Oba mají stejného trenéra Alexeje Mishina a oba jsou zástupci ruské krasobruslařské školy. Zde ale veškerá podobnost končí. 

Zatímco Pljuščenko je hvězda ověnčená tituly, kterou doprovází na každém kroku hned několik lidí podpůrného týmu, Gačinskij je skromný až plachý mladík, který si na okázalost nepotrpí. Tedy mimo led. Na něm se už nějaký ten čas ukazuje naopak jako opravdová hvězda. 

 

Krasobruslařský svět má 'nového Pljuščenka', čerstvého vicemistra Evropy Artura Gačinského

Vložit na svůj web

„Nemyslím si, že Artur má na to, aby dosáhl kvalit Jevgenije Pljuščenka. Co se týče skokanských kvalit, tak ano, ale Jevgenij vletěl na seniorskou scénu tuším v 16 letech a všechno to tam pomlátil hlava nehlava. Tohle Artur už prošvihnul, ani v něm nevidím takový ten fenomén,“ říká Tomáš Verner. 

„Pljuščenko když přišel na led, byl nepřehlédnutelný. Artura na tréninku klidně přehlédnete. Pljuščenka nikdy nikdo nepřehlédnul,“ poukazuje český krasobruslař na fakt, že skromná introvertní povaha by mohla být Gačinskému v boji o zápis do historie krasobruslení na obtíž. 

Přesto tento ruský reprezentant dokázal na evropském šampionátu Pljuščenkovi pořádně zatopit, když po krátkém programu dokonce vedl a nakonec skončil za ním druhý. 

„Jsem velmi spokojen s tím, co jsem tady předvedl, je to má druhá účast na evropském šampionátu a mám druhé místo. Navíc nejlepší výkon v sezóně, poprvé jsem ve volné jízdě skočil dva čtverné skoky, takže jsem opravdu velmi šťastný,“ nechal se slyšet Gačinskij, který by mohl být ještě šťastnější, kdyby se letos Pljuščenko nerozhodl opět vrátit na led. 

Vyhlídky pro olympiádu v Soči 

A to hlavně kvůli své účasti na olympiádě v Soči za dva roky, ve které je Pljuščenko podporován například i Vladimirem Putinem. 

„Vzhledem k Soči si myslím, že by Rusové měli dávat víc nadějí Arturovi než Žeňovi, protože je mladší a skokově je na tom úplně stejně jako Žeňa. Pohybově si myslím, že na tom bude za dva roky určitě líp,“ shoduje se čtvrtý na ME Michal Březina s názorem odborné veřejnosti, že za dva roky by na tom měl být Gačinskij výkonnostně mnohem lépe než Pljuščenko. 

„Vždycky bude těžké soupeřit s Jevgenijem, je to legenda našeho sportu. Nemohl jsem vidět jeho volnou jízdu, ale co se týká mě, soustředím se ne na ostatní, ale jen na sebe, při každém skoku, každé piruetě,“ říká Gačinskij, který bude moci potvrdit čerstvě nabyté přízvisko ‚nový Pljuščenko‘ už třeba na březnovém mistrovství světa. 

Tedy na šampionátu, kterého se kvůli zranění kolena teď už sedminásobný mistr Evropy Pljuščenko nezúčastní. 

Autor:  Michal Jurman  (mij), Tereza Jelínková  (tej)
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace