Martin Jakš doběhl závod SP ve Finsku osmnáctý, Nováková byla 26.

Úvodní distanční závody Světového poháru v běžeckém lyžování vyhráli ve finské Ruce domácí Iivo Niskanen a Norka Therese Johaugová. Z českých mužů bodoval 18. Martin Jakš. Petra Nováková s Evou Vrabcovou-Nývltovou skončily na 26. a 30. místě.

Martin Jakš - Tour de Ski

Martin Jakš - Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Teprve dvaadvacetiletý Iivo Niskanen překvapivě vyhrál domácí závod v Ruce. V běhu klasickou technikou na 15 kilometrů porazil o deset sekund Švéda Martina Johnsruda Sundbyho, třetí místo bere s dvanáctisekundovou ztrátou další Fin Sami Jauhojärvi.

Jako nejlepší z českých závodníků dojel na osmnáctém místě Martin Jakš se ztrátou 47 sekund a do světového poháru si připsal 14 bodů.

Nedařilo se Lukáši Bauerovi, který na trati nabral minutu a půl ztráty a byl klasifikován na 36. místě, o pozici za ním doběhl Aleš Razým. Další reprezentanti Jakub Gräf a Jakob Kordutch skončili v deváté desítce.

Desetikilometrový závod žen ovládly reprezentantky Norska. Šestadvacetiletá Therese Johaugová porazila o 42 sekund legendární Marit Björgenovou, která po triumfu ve včerejším sprintu získala další umístění na stupních vítězů. Třetí doběhla Švédka Charlotte Kallaová.

Eva Vrabcová-Nývltová se na mezičasech pohybovala na rozmezí druhé a třetí desítky, nakonec ale bodovanou třicítku uzavírala. Lepší čas předvedla Petra Nováková, která se ztrátou dvou minut a patnácti sekund skončila 26.