Zprávy → Zimní sporty22. dubna  2011 v 15:34  

MS v krasobruslení se obejde bez několika hvězd

Krasobruslení - Foto: Wikimedia Commons

KrasobrusleníFoto: Wikimedia Commons

Už zítra začíná oficiální program světového šampionátu v krasobruslení, který byl po tragickém zemětřesení přesunut z Tokia do Moskvy. Na něm se ale nepředstaví hned několik velkých hvězd světového krasobruslení: Johny Weir, Sarah Mayerová, sourozenci Kerrovi, nebo i domácí miláček ruských fanoušků Jevgenij Pljuščenko.

Pro ruského showmana a trojnásobného olympijského medailistu se stala osudným v tomto smyslu poslední neúčast na světovém šampionátu. Z klání v Turíně se totiž Pljuščenko odhlásil kvůli zranění, které mu ale následně nezabránilo zúčastnit se exhibičních vystoupení v rámci Ice Olympic Tour 2010. 

Tím porušil pravidla a loni v červnu tak bruslařská federace rozhodla v Barceloně o tom, že byl Plhuščenkovy zabaven status amatéra a nemůže se tak účastnit soutěží typu Grand Prix, evropského šampionátu či právě mistrovství světa. 

 

MS v krasobruslení se obejde bez několika hvězd

Vložit na svůj web

Pljuščenko podle svých slov ale rozhodně nemíní končit kariéru či objíždět pouze exhibice podobné té nedávné pražské s názvem nebeské hrany. 

„Šampionát v tomto roce bude v Moskvě o to je to vše těžší, každopádně ale počítejte s mým návratem v roli krasobruslaře s amatérským statusem,“ komentuje stroze svoji letošní neúčast na domácím šampionátu Pljuščenko, který má zároveň už ve věci svého návratu na amatérský led poměrně jasno. 

„Mluvil jsem s prezidentem bruslařské federace panem Čikvantem (Cinquantem), jednal jsem i s ruskou federací a bylo mi jasně řečeno, že se po tomto světovém šampionátu mohu vrátit ke krasobruslení,“ vábí Pljuščenko své fanoušky už na nadcházející sezónu. 

V Moskvě nebude ale jedinou absentující hvězdou. Chybět bude například i ještě nedávná švýcarská legenda piruet Stephan Lambiel nebo Američan Johny Weir, který přerušil kariéru a momentálně objíždí také ve velkém exhibice po celém světě. 

„Moc rád bych byl v Moskvě, je to mé oblíbené město, byl jsem navíc osloven japonskou televizí, zda bych jim dělal na šampionátu komentátora. Můj kalendář je ale tak nabytý, že se do Moskvy bohužel nepodívám,“ říká Weir, který kromě exhibičních vystoupení, vystupuje ve filmech i televizních show. 

Ihned také dodává svůj tip na vítěze v mužské kategorie, který potěší jistě i české fanoušky krasobruslení. 

"Patrick Chan má velkou šanci na mistrovský titul, je to určitě největší favorit. Já ale fandím hlavně Tomáši Vernerovi a taky Brianovi Joubertovi, protože jsou oba z mé generace krasobruslařů, myslím že zrovna jejich vystoupení si zrovna ujít nenechám,“ upozorňuje Weir na fakt, že i bez Pljuščenka či Lambiela má letošní šampionát co nabídnout. 

Autor:  Michal Jurman  (mij)
Pořad: Sportžurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 18:10  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace