Rychlobruslařka Erbanová skončila na sprinterském MS čtvrtá, zlato získala Kodairaová

Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na mistrovství světa ve sprintu v Calgary těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Ze zisku premiérové zlaté medaile se ve světovém rekordu radovala Japonka Nao Kodairaová, kterou na stupně vítězů doprovodily Heather Bergsmaová z USA a Nizozemka Jorien ter Morsová.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila v kanadském Calgary těsně pod stupni vítězů | Zdroj: ČTK

Čtyřiadvacetiletá Erbanová dnes stejně jako v sobotu nejprve obsadila druhé místo na pětistovce. Tentokrát zaostala o sedmnáct setin za svým čerstvým osobním rekordem a opět ji porazila jen Kodairaová, která se jako jediná dostala pod hranici 37 sekund.

V průběžném pořadí se členka nizozemského týmu Afterpay posunula na třetí místo před Ter Morsovou, ale bylo jasné, že k udržení medailové pozice bude muset zajet závěrečnou trať skvěle. Její týmová kolegyně Ter Morsová si totiž na pětistovce vytvořila nový osobní rekord a na kilometru ji stejně jako Bergsmaová porazila.

V závěrečném startu na 1000 metrů se Erbanová představila až v závěrečné rozjížďce s vědomím, že k zisku medaile a zopakování úspěchu z roku 2015, kdy na sprinterském MS získala bronz, musí zajet čas pod hranici 1:13 a vytvořit si osobní rekord. To se rodačce z Vrchlabí nepodařilo, oproti pátku si pohoršila a opět skončila čtvrtá.

Erbanová je v polovině sprinterského MS těsně čtvrtá

Kodairaová sice poprvé v Calgary nevyhrála, ale na jejím celkovém triumfu to nic nezměnilo a ziskem 146,390 bodu překonala 14 let starý světový rekord. Bergsmaová získala třetí stříbro v řadě, v předešlých dvou letech nestačila na krajanku Brittany Boweovou. Ter Morsová, jež se úspěšně věnuje i rychlobruslení na krátké dráze, obhájila loňský bronz.

Mistrovství světa v rychlobruslařském sprintu v Calgary:
Muži:
500 m: 1. Mulder (Niz.) 34,08, 2. Kreč (Kaz.) 34,21, 3. Poutala (Fin.) 34,23.
Průběžné pořadí (po 3 ze 4 závodů): 1. Verbij (Niz.) 102,095, 2. Mulder 102,295, 3. Lorentzen (Nor.) 102,590.

Ženy:
500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 36,80, 2. Erbanová (ČR) 37,23, 3. Cudžiová (Jap.) 37,28.
1000 m: 1. Bergsmaová (USA) 1:12,28, 2. Ter Morsová (Niz.) 1:12,58, 3. Kodairaová 1:13,17, 4. Erbanová 1:13,83.
Konečné pořadí (po 4 závodech): 1. Kodairaová 146,390 - světový rekord, 2. Bergsmaová 147,185, 3. Ter Morsová 147,495, 4. Erbanová 147,970.