Soukalová dojela v Pokljuce druhá, opět vede Světový pohár

Gabriela Soukalová opět vede Světový pohár biatlonistek. Do čela celkového pořadí ji posunulo druhé místo v závodě s hromadným startem ve slovinské Pokljuce, když nestačila pouze na Finku Mäkäräinenovovu. Veronika Vítková skončila čtvrtá.

Gabriela Soukalová se vrací do žlutého trikotu vedoucí ženy SP

Gabriela Soukalová se vrací do žlutého trikotu vedoucí ženy SP | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Zpět do čela celkového pořadí seriálu pomohly vedle vlastního skvělého výkonu i chyby hlavních soupeřek. Francouzka Marie Dorinová Habertová skončila sedmá, Franziska Hildebrandová dokonce 17.

Poprvé v historii měl český biatlon v závodě s hromadným startem čtyřnásovné zastoupení. Lucii Charvátovou zradila hned první střelba po o třech trestných kolech odjížděla jako poslední. Na trestné kolo musela i Eva Puskarčíková.

Veronice Vítkové a Gabriele Soukalové „ležky“ vyšly dokonale a do druhé poloviny závodu vyjížděly v kontaktu s absolutním čelem závodu, na kterém se vezly dvě Norky, Hilde Fenneová a Tiril Eckhoffová.

Norky ale pokazily první položku vestoje. Kazila i vedoucí závodnice SP Marie Dorinová Habertová a českému fanouškovi se tak naskytl skvostný pohled: Veronika Vítková vyjížděla do čtvrtého kola na prvním místě spolu s Veronikou Vítkovou.

Na záda jim však dýchala finská raketa Kaisa Mäkäräinenová, která obě Češky v průběhu následujících stovek metrů předjela. České reprezentantky se nepouštěly do zbytečného běžeckého souboje, spoléhaly na poslední střelbu.

Taktický plán však nevyšel. Kaisa Mäkäräinenová zastřílela poslední položku čistě a vyjela vstříc vítězství. Čistě střílející Gabriela Soukalová vyjela o 4 sekundy později, ale běžecky nestačila. Veronika Vítková jednou chybovala a propadla se na čtvrté místo.

V cíli slavila 32letá Finka 17. vítězství ve Světovém poháru, o 12 sekund později protnula cílovou pásku staronová vedoucí žena SP Gabriela Soukalová, na stupně vítězů se poprvé v kariéře dostala Ruska Podčufarovová, která o 13 sekund porazila Veroniku Vítkovou.

Eva Puskarčíková dojela na 13. místě, Lucii Charvátové první závod s hromadným startem nevyšel a dojela na 28. místě.

V mužském hromadném závodě byl jediným českým zástupcem Ondřej Moravec, který se ale od první střelby pohyboval v závěru startovního pole a dojel 29. Vyhrál Francouz Beatrix po těsném finiši s Norem Svendsenem. Třetí dojel Ole Einar Björndalen.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):
Muži - závod s hromadným startem (15 km):
1. Béatrix (Fr.) 35:33,7 (0 tr. okruhů) 2. Svendsen -0,3 (1), 3. Björndalen (oba Nor.) -2,5 (2), 4. Schempp -2,5, 5. Birnbacher (oba Něm.) -7,2 (1), 6. Desthieux (Fr.) -11,4 (1), 7. M. Fourcade (Fr.) -17,8 (4), 8. J.T. Bö (Nor.) -21,4 (2), 9. Windisch (It.) -24,8 (2), 10. Fillon Maillet (Fr.) -24,8 (1), ...29. Moravec (ČR) -3:20,1 (5).
Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 384 b., 2. Björndalen 337, 3. Schempp 331, 4. Svendsen 306, 5. Fillon Maillet 297, 6. Šipulin (Rus.) 267, ...28. Moravec 108, 44. Krčmář 47, 45. Šlesingr 43, 47. Soukup 37, 69. Krupčík (všichni ČR) 3.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):
1. Mäkäräinenová (Fin.) 34:40,2 (1), 2. Soukalová (ČR) -11,8 (0), 3. Podčufarovová (Rus.) -27,7 (0), 4. Vítková (ČR) -40,2 (1), 5. Skardinová (Běl.) -48,0 (0), 6. Pidhrušná (Ukr.) -50,5 (1), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -1:02,8 (3), 8. Hauserová (Rak.) -1:07,0 (0), 9. Hinzová -1:14,5 (2), 10. Preussová (obě Něm.) -1:14,5 (2), ...13. Puskarčíková -1:24,0 (2), 28. Charvátová (obě ČR) -3:38,7 (6).
Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů): 1. Soukalová 359, 2. Dorinová Habertová 345, 3. Hildebrandová (Něm.) 307, 4. Mäkäräinenová 278, 5. Wiererová (It.) 270, 6. Preussová 256, ...8. Vítková 239, 23. Puskarčíková 126, 24. Charvátová 115, 55. Landová (ČR) 22.