11. etapa: Poslední šance něco změnit

14. leden 2017

Jedenáctá etapa vedla mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto. Byla poslední šancí změnit něco v průběžném pořadí. Etapa vedla posledními dunami letošního ročníku a pozvolna se proměnila v rychlé cesty. Všichni se snažili stahovat, co se dalo, některým se nevyhnula smůla.

Motorky

Mezi motocyklisty míří k triumfu sedmadvacetiletý Brit Sam Sunderland, který vede pořadí od páté etapy a do finále půjde s více než půlhodinovým náskokem. V Rallye Dakar startuje potřetí a ještě slavnou soutěž nedokončil. Etapu s 288 kilometrů dlouhou rychlostní zkouškou vyhrál poprvé letos Portugalec Paulo Goncalves. Velmi silný je letos taky jezdec Hondy Joan Barreda Bort. Právě on by byl Sunderlandovi největším soupeřem, kdyby ovšem neměl na kontě hodinovou penalizaci. Francouz Xavier De Soultrait, který dlouhou dobu jezdil na šestém průběžném místě, udělal na konec Dakaru velkou chybu. Včera bloudil a ztratil skoro hodinu času. Navíc měl v druhé části etapy technické problémy, které mu vzali dalších několik hodin. V průběžném pořadí ho v tabulce nyní nevidíme.

Motorkářka Laia Sanz je mezi muži na 15. místě

Čtyřkolky

Sergey Karyakin opět navýšil svůj náskok v celkovém pořadí a pokud se nic nestane v poslední krátké etapě, vyhraje první titul na Dakaru. Druhý Igancio Casale na něj ztrácí trochu přes minutu.

Auta

Už třinácté celkové prvenství má na dosah rekordman Stéphane Peterhansel. V 11. etapě sice prohrál francouzský souboj s týmovým kolegou z Peugeotu Sébastienem Loebem, ale jen o 18 sekund a v sobotu bude hájit pětiapůlminutový náskok. Mezi Peugeoty se v pátek vklínil Orlando Terranova. Ten sice nestačil na vedoucí duo Loeb/Peterhansel, ale dokázal porazit Peugeot 3008 Cyrila Desprese a byl v etapě třetí, což byl jeho nejlepší letošní výsledek. Vyšplhal se tak i v celkovém pořadí a bude bojovat o čtvrtou příčku.

Ještě před několika dny bylo všude mokro, v předposlední etapě prach

Kamiony

Všem ujel Eduard Nikolaev s Kamazem a zítra by měl vyhrát Dakar. Ovšem druhý Kamaz se Sotnikovem je za ním v průběžném pořadí jenom o 18 sekund a Gerard de Rooy s Ivecem jenom o 38. Bude to přeci jenom ještě velký boj, i když na krátké trase.

Češi v jedenácté etapě

Automobilový jezdec Martin Prokop se na Rallye Dakar podruhé za sebou umístil v elitní desítce. Po čtvrtečním devátém místě dnes na 292 kilometrů dlouhém testu mezi argentinskými městy San Juan a Río Cuarto zajel desátý čas a v celkové klasifikaci předběžně poskočil z 13. na 11. pozici. Polepšil si i motocyklista Ondřej Klymčiw, který obsadil 16. místo a celkově už je dvanáctý. Klymčiv je ještě ve hře o elitní desítku. Na desáté místo ztrácí jen minutu a sedm sekund. Prokopa od stejné příčky dělí téměř šest minut. Klymčiw je blízko satisfakci za minulý ročník, který pro něj skončil po pádu vážným zraněním. Při předloňské premiéře v Jižní Americe obsadil 20. místo. Prokop také sahá po svém maximu, vloni při debutu skončil čtrnáctý.

Martin Prokop se pere s posledními dakarskými dunami
autor: jař
Spustit audio