12. etapa: hlavně neudělat chybu

14. leden 2011

Předposlední etapa letošního ročníku vedla mezi argentinskými městy San Juan a Córdoba. Trasa měřila celkově 678 kilometrů a dlouhých 555 kilometrů čekalo na závodníky v rychlostní zkoušce. Výjimkou však byly kamióny, které startovaly až z 237. kilometru rychlostní zkoušky, takže na čas jely „pouze“ 318 kilometrů.

Přes noc se nad některými úseky dnešní etapy přehnal silný déšť a trať zmokla. Závodníci tak museli být v těchto místech velimi opatrní, protože to dost klouzalo. Kamióny nezvykle startovaly jako vůbec první vozy brzy ráno ve 4.15 místního času.

Kamióny

Dvanáctá etapa byla opět jasnou záložitostí ruského týmu Kamaz, respektive dvojice Chagin, Kabirov, která opět obsadila místa nejvyšší. V průběhu celé rychlostní zkoušky vedl Chagin, ale jeho týmový kolega a krajan Kabirov se za ním držel s minimálním odstupem v řádu desítek vteřin a čekal na Chaginovu chybu. Ta však nepřišla a Chagin udržel v cíli těsné vedení 48 sekund.

Třetí opět dojel španělský kamión značky Iveco pilotovaný Pepem Vilou, což je pro tuto značku, která nemá šanci konkurovat gigantickému týmu Kamaz, obrovský úspěch. Celkově patří Ivecu šestá příčka.

Poslední český kamión ve startovním poli, kterým je liazka týmu KM Racing s posádkou Vildman–Fajtl–Bervic, dojel až na 26. místě s víc než hodinovou ztrátou, a to v průběžném pořadí znamenalo propad o jednu příčku na 14. pozici.

Čelo průběžné klasifikace kamiónů se blýská v modro-bílých barvách, protože ruští piloti týmu Kamaz okupují už čtyři první místa v pořadí Chagin, Kabirov (–31:19), Nikolaev (–3:15:45) a Mardeev (–5:42:26). Chagin si dnešním prvenstvím dojel pro sedmé vítězství na letošním ročníku rallye Dakar a celkově rozšířil svoji sbírku etapových triumfů na 63.

Motorky

12. etapa rallye Dakar 2011 – automobily a motocykly

V 6.35 místního času vyjely na trať motorky společně se čtyřkolkami a čekalo je tedy 555 kilometrů na čas. Na startu měřeného úseku ztrácel průběžně druhý Cyril Despres na lídra kategorie motorek Marca Comu 16 minut a vzhledem k tomu, že do cíle letošního ročníku už zbývají jen dvě etapy, musel za to, jak se říká, vzít a pokusit se stáhnout Comův náskok. Po startu šel do vedení, které držel v průběhu celé rychlostní zkoušky. Coma na KTM jel mazácky na druhém místě a kontroloval francouze, aby mu příliš neodjel. Třetí jel Portugalec Helder Rodrigues, který postupně nabíral minuty a za vedoucí dvojicí zaostával.

Ještě na posledním průjezdovém bodě byl Despres na KTM ve vedení, ale v cíli musel nakonec etapové vítezství přenechat Comovi, který dokázal být o 37 sekund rychlejší. To je na 555 kilometrech neuvěřitelně malý rozdíl. Třetí dojel Rodrigues na yamaze (–7:21) a na čtvrtém místě dovezl do cíle svoji aprílii Lopez Contardo se ztrátou přibližně deseti minut.

V celkovém pořadí se na prvních třech místech nic nemění – stále vede Španěl Marc Coma před Francouzem Cyrilem Despresem a třetí je Chilan Francisco Lopez Contardo. Helder Rodrigues je čtvrtý.

David Pabiška dojel bez deseti minut po devíti hodinách do cíle v Córdobě. Patřilo mu 46. místo a jeho ztráta byla větší než dvě hodiny. Celkově však stále drží 31. příčku a hlavně pokračuje v závodě. Jan Veselý byl v cíli na 59. místě se ztrátou 3:11:03 a v průběžné klasifikaci mu patří 62. příčka, což je proti včerejší jedenácté etapě posun o čtyři místa nahoru.

Čtyřkolky

Dvacetiletý mladík Lukasz Laskawiec z týmu KM Racing, poslední ze tří čtyřkolkářů z českého týmu po odstoupení Martina Plechatého a Josefa Macháčka, chytil v posledních etapách závodnický vítr do plachet a fantasticky drží krok s argentinci, kteří okupují průběžná přední místa. Laskawiec jede na stroji Yamaha Raptor 700 a dnes skončil třetí s časem –2:32. Druhý byl Sebastian Halpern z Argentiny na stejném stroji a první místo urval Francouz Declerck se čtyřkolkou značky Polaris Outlaw, když byl v cíli rychlejší o pouhých 14 sekund.

Průběžný lídr Argentinec Patronelli jede vlastní tempo a hlídá si náskok na druhého Halperna, který stále ztrácí téměř hodinu. Dnes byl Patronelli čtvrtý. Třetí je Declerck s propastným odstupem 6:21:32 a ani ne o tři minuty za ním je Polák Laskawiec, který by se tak zítra v Buenos Aires mohl klidně postavit na stupně vítězů.

Auta

Auta měla dnešní rychlostní zkoušku také kratší než jezdci na motorkách a čtyřkolkách. Organizátoři se pro to rozhodli kvůli bezpečnostním důvodům, protože trať byla mezi 294. a 341. kilometrem po včerejším dešti silně rozmáčená. Dvě minuty po deváté hodině místního času vyjelo na trať dvanácté rychlostní zkoušky ze San Juanu do Córdoby první závodní auto.

Za volantem byl Nasser Al-Attiyah z týmu VW a jeho plán byl jasný: neudělat žádnou chybu a bezpečně dojet do cíle, protože druhý De Villiers celkově ztrácel téměř 52 minut. Katařanovi se podařilo vyvarovat se chyb a s lehkou ztrátou 6:11 byl v cíli nakonec třetí. Druhý dojel De Villiers (–2:43) a první Sainz. Ten však ve včerejší etapě ztratil víc než hodinu, v celkové klasifikaci klesl na třetí místo a ztratil možnost bojovat o titul v kategorii aut.

Katařan Attiyah tedy zůstává bezpečně první a za ním jsou jeho týmový kolegové De Villiers (–48:21) a Sainz (–1:41:29).

Popis trasy 13. etapy z Córdoby do Buenos Aires:
Závodníci si můžou polepšit o místo, o dvě… nebo se v poslední etapě zranit. Proto by se měli mít pořád na pozoru. Cíl měřeného úseku bude na závodní dráze Baradero, kde na unavené, ale šťastné jezdce čeká velká show s nadšenými fanoušky.

San Juan–Córdoba (678 km / RZ 555 km)

Automobily:
1. Sainz, Cruz (Šp./Volkswagen) 5:37:18, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Volkswagen) –2:43, 3. Attiyah, Gottschalk (Kat., Něm./Volkswagen) –6:11.

Průběžné pořadí:
1. Attiyah 43:59:30, 2. De Villiers –48:21, 3. Sainz –1:21:16.

Motocykly:
1. Coma (Šp./KTM) 6:42:42, 2. Despres (Fr./KTM) –37, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) –7:21, ...44. Pabiška (ČR/Yamaha) –2:06:57, ...59. Veselý (ČR/Yamaha) –3:11:30.

1. Coma 49:57:37, 2. Despres –16:36, 3. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) –59:27, ...30. Pabiška –12:47:15, ... 62. Veselý –25:11:08.

Čtyřkolky:
1. Declerck (Fr./Polaris) 8:30:07, 2. Halpern (Arg./Yamaha) –14, 3. Laskawiec (Pol./Yamaha) –2:32.

1. A. Patronelli (Arg./Yamaha) 62:07:34, 2. Halpern –58:18, 3. Declerck –6:21:32.

Kamióny (616 km / RZ 266 km):
1. Chagin 2:45:34, 2. Kabirov (oba Rus./Kamaz) –48, 3. Vila (Šp./Iveco) –4:29, ...26. Vildman (ČR/Liaz) –1:01:37.

1. Chagin 46:54:14, 2. Kabirov –31:19, 3. Nikolaev (Rus./Kamaz) –3:15:45, ...14. Vildman –20:52:20.

autoři: Dakar.com , onj